Katılım Bankacılığı

Albaraka Türk Yatırım Hesapları Hakkında Her Şey

2020’de Albaraka’nın yatırım hesabı, menkul kıymetler, fon, kira sözleşmesi hissesi alım-satım işlemlerinden elde edilen yatırım karlarına aynı hesap üzerinde biriktirmek amacıyla açılır. Dileyenler, Albaraka yatırım yani birikim hesapları ile sadece fon veya sadece menkul kıymetler alım-satım işlemleri yaparak, tekbir yatırım çeşidi üzerinden de birikim sağlayama hakkına sahiptirler.

Hesabın açılışı için Albaraka şubelerine başvuru gerçekleştirilmesi gerekir. Yatırım hesabı açılışı sağlayanlar, Albaraka yatırım uzmanları ile yapacakları görüşmeler kapsamında, yatırım piyasası araçlarına yönelik işlemler sağlayarak, hesaplarında yer alan maddi değerleri yükseltirler. Bu yöntem sayesinde yatırım hesabı bakiyesinde devlet tahvili, hazine bonusu, fon, kira sertifikası hissesi araçları üzerinden edinilen birikimler muhafaza edilir.

Kira Sertifikalı Albaraka Yatırım Hesapları

 • Bu yatırım hesabı, mevduat hesapları üzerinden açılışı sağlanan bir birikim hesabıdır.
 • Yatırım piyasalarında satışa sunulan kira sertifikalarının alım işlemleri kira sertifikalı hesap üzerinden sağlanır.
 • Albaraka kira sertifikalı hesap ile Albaraka bankasının yatırım piyasasında yer alan kira sertifikası hisselerini kişinin hesabı üzerine tanımlı şekilde alması ve alım-satım işlemlerinden elde edilen yatırım karlarının hesap içerisinde biriktirilmesi sağlanır.

Bu yatırım hesabı kapsamında Albaraka Bankası yatırım uzmanlarından alınan danışmalık ile kişinin banka hesabı üzerinden kira sertifikası hisseleri alımı ve satışı yapılarak, yatırım kazançları hesapta biriktirilir.

Yatırım Fonlu Albaraka Yatırım Hesapları

 • Bu hesap kapsamında Albaraka Bankası yatırım uzmanları kişinin yatırım hesabı üzerinden fon alım işlemleri sağlarlar.
 • Hesap, piyasada yer alan fon hisselerinin satın alımları üzerinden kar elde edilmesine yardımcı olur.
 • Alışı yapılan fonların, piyasada yüksek değer oranlarına ulaştığı dönemlerde satışları sağlanarak, yatırım fonlu Albaraka yatırım hesabı içerisinde yer alan bakiye arttırılır.

Yatırım fonu alışları ile yatırım hesapları üzerinden kazanç sağlama işlemlerinde Albaraka’nın yatırım bankacılığı çalışan danışmanları ile işlemler sağlanır.

Albaraka Türk Birikim Hesapları
Albaraka Türk Birikim Hesapları Hakkında Bilgiler

Albaraka Yatırım Hesabı İle Menkul Kıymet Yatırımı

 • Albaraka yatırım hesabı ile yatırım piyasalarında yer alan hazine bonoları satın alınır.
 • Hesap üzerinden devlet tahvili, banka bonosu gibi yatırım araçları alım-satım işlemleri yapılır.
 • Bu işlemler kapsamında hesap içerisinde yatırım kazançları birikimi sağlanır.

Albaraka yatırım hesapları üzerinden yapılan menkul kıymetler alım ve satım işlemleri kapsamında, menkul değerlerin yükselişe geçtiği dönemlerde satış işlemleri tercih edilerek, yatırım karları elde edilir.

Albaraka Yatırım Hesabı Açılış Evrakları

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • Gelir belgesi veya maaş bordrosu,
 • Albararaka mevduat hesabı cüzdanı,

Bu evraklar ile Albaraka şubelerinden başvurular sağlanır. Albaraka mevduat hesabı cüzdanı bankanın müşterisi olmayanlar için götürülmesi zorunlu bir evrak değildir. Albaraka bankasından mevduat hesabı olanlar, mevduat cüzdanları ile mevduat hesapları üzerinden yatırım hesabı açılışı sağlama olanağına sahiptirler.

Albaraka Yatırım Hesabı Açılışı Nasıl Yapılır ?

Albaraka’da yatırım hesabı açtırmak için izlenen adımlar şöyledir:

 • Kişi, kendisine en yakın Albaraka şubesine gider.
 • Gişe işlemleri için sıra alınır.
 • Gişe çalışanına, nüfus cüzdanı, gelir belgesi ve ya maaş bordrosu evrakları teslim edilip, yatırım hesabı açılışı yapılmak istendiği belirtilir.
 • ‘’ Albaraka yatırım hesabı açılış formu’’ kimlik ve iletişim bilgileri ile doldurulup, imzalanır.
 • Form gişe görevlisine teslim edilir.

Bu adımlar ile Albaraka yatırım hesapları açılışları tamamlanır. İşlem ardından hesaba para yatırma, fon veya menkul kıymetler satın alma aşamalarına geçiş sağlanır.

Katılım Bankacılığı konusu oldukça önem verdiğimiz bir konu siz de hemen finanstr.net/kategori/katilim-bankaciligi/ tıklayarak Katılım Bankacılığı ile alakalı diğer makalelerimize ulaşabilirsiniz.

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı