Bankacılık

Banka Hesabı Nasıl Açılır ? [ Tüm Detaylarıyla ]

Banka hesabı nasıl açılır sorusu bugün oldukça önemli bir soru zira banka hesapları, günümüz insanlarının hayatlarının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Bireyler aylık kazançlarını banka hesaplarına almakta, gerçekleştirilen alışverişler, harcamalar, fatura ödemeleri kredi kartları ve banka kartları ile gerçekleştirilmekte, yüklü miktarda nakit taşımak yerine banka kartlarının güvenliğinden faydalanmaktadırlar.

Banka hesaplarının modern nakit akışı ile büyük oranda bağlantılı olması, bireylerin lise çağından itibaren bir banka hesabı sahibi olmalarını sağlamaktadır. Peki banka hesabı nasıl açılır ya da banka hesabı açmak için neler gerekir soruları nasıl yanıtlanmaktadır?

Banka Hesabı Oluşturulması

Bir banka hesabı oluşturmak için bireylerin T.C. kimlik belgeleri ile birlikte müşterisi olmak istedikleri bankanın bir şubesine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuruda bulunulan şubenin bireylerin yaşadıkları şehirde ve semtte olması, daha sonra şube işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve bireylerin hesaplarının bulunduğu şubeye yönlendirilmeleri haline karşın dikkat edilmesi gereken durumlardır.

Banka şubesine giden bireyler, gişe işlemlerinden yalnızca T.C. kimlik belgelerini sunarak banka hesabı açma işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir. Bu işlemler sırasında bireylerin telefon numraları, mail adresleri, ev ve iş adresleri, meslekleri gibi bilgiler de talep edilebilecektir. T.C. kimlik belgesi dışında hesap açımı sırasında bireylerden herhangi başka bir belge talebinde bulunulmamaktadır. Banka şubelerine gitmek yerine internet üzerinden banka hesabı oluşturmak isteyen bireyler, sanal bankacılık sistemlerine kayıt olarak banka şubesine bile gitmeden kendilerine bir banka hesabı oluşturabileceklerdir. Sanal bankacılıkta hesap işletim ücreti ya da EFT, havale gibi işlemler için de genellikle masraf talebi gerçekleşmemektedir ve bu yönleri ile oldukça avantajlıdır.

Banka Hesabı Nasıl Açılır Detaylı Anlatım
Banka Hesabı Açmak İçin Gerekenler

Banka Hesapları İçin Masraflar

Banka şubesine giderek bir banka hesabı oluşturacak olan kişiler, banka hesabının yıllık kullanımı için uygulanmakta olan hesap işletim ücretlerine dikkat etmelidirler. Hesap işletim ücretleri kimi banka tarafından 3 ayda bir kimi bankada 6 ayda bir ya da yılda bir olacak şekilde tahsil edilmektedir. Bazı bankalar, Ziraat Bankası ve sanal bankalar gibi, hesap işletim ücreti almamaktadır. Ortalama olarak bankaların aldıkları hesap işletim ücretlerinin yıllık olarak 120 TL civarında olduğu göz önünde bulundurulursa, bu ücretlerden kaçınmak için neler yapılabileceği ya da hesap işletim ücreti almayan bankalarda hesap açılması konusunda düşünülmesi gerekmektedir.

Hesap işletim ücretleri, hesap açım işlemleri sırasında imzalanan bireysel müşteri sözleşmelerinde belirtilmektedir. Bu sözleşme, diğer herhangi bir resmi evrakta olması gibi baştan sona kadar okunmalı ve sonrasında imzalanmalıdır. Sözleşme içerisinde, yıllık olarak ne oranlarda hesap işletim ücreti alınacak olduğu konusunda bilgi verilmektedir.

Hesap işletim ücreti ve eğer varsa diğer masraflardan kaçınmanın da bazı yolları bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse hesap işletim ücretlerinin alınmaması için bireylerin banka hesapları üzerine otomatik ödeme talimatı; genellikle en az 2 talimat; verilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra, bankaların öğrencilere yönelik sunduğu bazı tekliflerde, öğrenci hesaplarından işletim ücreti alınmayacağı da belirtilmektedir. Lise ya da üniversite öğrencilerinin öğrenci belgelerini bankalarına beyan etmeleri halinde hesapları için işletim ücreti alınmayacak ve eğer daha öncesinden alındıysa, bunlar da iade edilebilecektir.

Banka Hesabı Açmak İçin Gerekenler
Banka Hesabı Masrafları Nelerdir ?

Hesap Açımından Sonra

Hesap açımından yaklaşık olarak bir 10 gün sonra, bireylerin iş ya da ev adreslerine kurye ile banka kartları ve eğer başvuruda bulundularsa kredi kartları gönderilecektir. T.C. kimlik belgesi beyanı ve imza karşılığında bu kartlar gönderilen kuryeden temin edilebilecektir. Alınan banka kartı, banka hesabı içerisinde bulunan bakiye elverdiğince alışverişlerde ve harcamalarda kullanılabilecek, fatura ödemeleri ve diğer ödemeler hesaptaki bakiyeden bu şekilde düşülebilecektir.

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı