Bankacılık

Banka Hesabına Haciz Gelir Mi?

Bankalardan kullanılmakta olan krediler ve diğer finansman ürünleri, banka müşterilerinin bir süre zarfında geri ödemeleri gereken finansman araçlarıdır. Kullanılan, bankadan alınan her bir hizmetin faiz ve masrafıyla geri ödemesinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Gerçekleştirilen ödemeler zamanında ve olması gereken tutarlarda olmalıdır. Bu aşamaların düzenli bir şekilde yerine getirilmemesi, bireylerin banka borçlarını olması gerektiği zamanda ve şekilde geri ödememeleri halinde haciz işlemleri başlatılabilmektedir. Haciz işlemleri, yalnızca bireylerin bankalara olan borçları karşılığında değil, diğer kurum ve kuruluşlara, şahıslara yönelik olan borçlarının ödenmemesi halinde de başlatılabilmektedir fakat günümüzde en çok karşılaşılan durum, bireylerin banka borçlarını ödeyememesi durumu karşısında hacizlik olmasıdır. Yani evet, banka hesaplarına haciz uygulanmaktadır.

Banka Hesaplarına Nasıl Haciz Uygulanır?

Haciz işlemi, akıllarda yer ettiği gibi yalnızca eşyalara ve evlere uygulanmamakta, bireylerin sahip olduğu tüm varlıklara uygulanabilmektedir. Bireylerin evleri, evlerindeki eşyaları, arabaları ve banka hesaplarına haciz işlemi uygulanabilmekte ve ödenmeyen borçlar, bu şekilde tahsil edilmektedir.

Borç ödemede belirlenen şartların yerine getirilmemesi halinde alacaklı olan kişiler ya da kurumlar, borçlu olan kişilere uyarıda bulunabilirler. Uyarıdan sonra borçlarını olması gerektiği şekilde ödemeyen borçlular, uygun icra takibine alınırlar. İcra takibinin başlatılması, icra dairesine girilmesi ile başlatılmaktadır. Alacaklı olan bireyler ya da kurumlar, icra dairesine yapacak oldukları bu başvurularında, borçlu olan tarafın banka hesaplarına haciz işleminin uygulanabilmesi amacıyla banka müdürlüklerine ihbarname gönderilmesini talep etmesi gerekir. Bu işlemlerden sonra banka hesaplarında bakiye varsa hesaplar bloke edilir ve icra dairesine bilgi aktarılır.

Banka Hesabı Haciz
Banka Hesabına Haciz İşlemi

Bu haciz işleminden önce aynı hesaba başka bir haciz ya da blokaj işlemi uygulanmamış ise hesapta ve borç tutarına karşılık gelen tutarın icra dairesine gönderilmesine dair talep bankaya iletilir.

Banka hesaplarına haciz uygulanabilmesinin yanı sıra, bireylerin maaş hesaplarına, emekli maaşı aldıkları hesaplarına ya da malullük ve engelli maaşlarını aldıkları hesaplarına tamamen haciz işlemi uygulanamamaktadır. Bireylerin salt gelir kaynaklarını oluşturan bu hesapların tamamına olmasa bile belirli bir yüzdeliğine haciz işlemi uygulanmakta ve alacaklı olan kişilerin alacakları bu şekilde tahsil edilmektedir.

Haciz İşlemlerine İtiraz

Bireylerin bankalara, kurumlara ve şahıslara olan borçlarını borçlanırken belirlenen şartlarda geri ödememeleri halinde haciz dairesi aracılığıyla ödemek durumunda oldukları; borçlu kişilerin sahiplikleri ya da banka hesapları üzerinden bu borçların tahsil edilebildiği aktarıldı. Banka hesaplarına uygulanan haciz işlemlerinde, bireylerin maaş hesabı, emekli maaşı, gazi, yaşlı, engelli ve malul maaşı hesaplarının belirli bir yüzdesine haciz işlemi uygulanabilmektedir. Bireylerin tek gelir kaynakları olan bu hesapların tümüne haciz uygulanması halinde itiraz edilebilecektir. Gerçekleştirilecek olan itiraz, icra gerçekleştirilmesi üzerinden en geç 7 güne kadar gerçekleştirilmekte ve icra dairesine ya da icara mahkemelerine sunulmalıdır.

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı