Bankacılık

Bankalarda Dolar Alış Satışı Nasıl Yapılır ?

Bankalar üzerinden dolar alış-satışı yapılması oldukça merak edilen konular arasındadır. Bireyler, tasarruflarını ve fazladaki paralarını değerlendirerek kazanç sağlama yoluna sıklıkla başvurmaktadırlar ve bu işlemleri genellikle bankalar kanalıyla gerçekleştirmektedirler. Bankaların üzerinden gerçekleştirilen yatırım işlemlerinin ilk sıralarında bankalar aracılıyla dolar alıp satma işlemleri gelmektedir. Dünyada kullanılan para birimlerine bakıldığı zaman doların birçok ülkenin para birimi olduğu ve yine birden çok dolar çeşidinin olduğu görülebilecektir. Yatırım işlemlerini gerçekleştirecek olan bireyler, en fazla işlem gören Amerika, Kanada ve Avustralya dolarları üzerinden işlem gerçekleştirerek kazançlı bir süreç elde edebileceklerdir. Peki ama bankalar üzerinden nasıl dolar alınıp satılabilecektir ?

Yerel para birimlerinde meydana gelebilen ani dalgalanmalar dolar gibi bir para biriminde sıklıkla yaşanmaz ve bu nedenle dolara iyi ve güvenilir bir yatırım aracı olarak bakılır. Doların iyi bir yatırım aracı olması gibi bu yatırımların nerede değerlendirilecek olduğuna ve nasıl değerlendirilecek olduğuna da karar vermek gerekmektedir. Örneğin, bankalarda oluşturulan döviz hesapları ile dolar alım işlemi gerçekleştirilebilecek ve gerek internet bankacılığı gerekse mobil bankacılık uygulamaları ile doların hareketleri takip edilebilecek, hesaptaki bakiye sürekli olarak el altında tutulacaktır.

İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık Üzerinden Dolar Alış-Satışı

Günümüzde neredeyse tüm bankalar, internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamaları aracılığıyla müşterilerine 7/24 şekilde hizmet sunmaktadır. Dolar alım satımı gerçekleştirilecek olan bankanın internet ve mobil bankacılık hizmeti sunan bir banka olması, dolar alım ve satım işlemleri için mesai saatleri içinde şubeye kadar gitmeye gerek kalmamasını sağlayacaktır. İnternet ve mobil bankacılık uygulamaları kullanan ve dolar birikimi yapan bireyler, gün içerisinde meydana gelen değişimleri hızlı ve kolay bir şekilde takip edebilecek, kendisine en uygun ve avantajlı gelen anlarda da hamlesini yaparak dolar alım ya da satım işlemlerini gerçekleştirerek kara geçecektir.

Banka Dolar Alışverişi
Banka Üzerinden Dolar Alışverişi yani Alım-Satım

Dolar Hesabı Açılması

Dolar hesabı açmak için farklı yollar izlenebilmektedir. Bunlardan birincisi, banka şubesine kadar gitmeye gerek bile kalmadan internet bankacılığı hizmetini kullanarak müşterisi olunan bankada bir dolar hesabı oluşturmaktır. Oluşturulan döviz hesabı, normal bir mevduat hesabı mantığı ile çalışacak, bireyler bu bankanın herhangi bir şubesinden istedikleri zaman normal mevduat hesaplarından gerçekleştirdikleri gibi para çekişi gerçekleştirebileceklerdir.

İnternet bankacılığı ile arası olmayan ya da işlemlerini banka şubeleri vasıtasıyla halletmek isteyen bireyler, müşterisi oldukları ya da dolar hesabı açacak oldukları bankanın şubelerine mesai saatleri dahilinde giderek burada gerekli olan işlemleri gerçekleştirebileceklerdir. Gerçekleştirilen işlemler sonrasında bireylerin adına dolar hesapları oluşturulacaktır. Oluşturulan dolar hesapları, internet ve mobil bankacılık kanalları aracılığıyla sık sık kontrol edilebilecek, avantajlı olan hareketlenmeler yaşanırken dolar alımı ve satımı gerçekleştirilebilecek ve bu şekilde belirli bir miktarda kazanç sağlanabilecektir.

Oluşturulan banka dolar hesaplarında dikkat edilmesi gereken bir husus, bankaların bu hesaplar için hesap işletim ücreti alıyor olmalarıdır. Hesap işletim ücretlerinin hesaplanması ve tahsili sırasında, o dönem için mevduat hesapları için alınan hesap işletim ücretlerinin dolar cinsindeki değerinin alınıyor olması, hesapların açılışı sırasında bir ücret alınıyor olması ve ATM’ den para çekme bedeli alınıyor olması gibi bedellerin bulunmasıdır. Tabi, bu kalemler tüm bankalar tarafından talep edilmemekte, bazı bankalar, özellikle sanal bankalar müşterilerinin dolar hesapları için bu ücretleri talep bile etmemektedir. Örnek vermek gerekirse Enpara.com’ da müşterilerin hesap işletim ücreti ya da hesap açma alt limiti gibi bedeller sunmalarına gerek bulunmamaktadır.

Müşterisi olunacak bankanın iyi şekilde belirlenmesinin ardından dolar hesabı kısa sürede oluşturulabilecek ve gerekli olan yatırım, alım ve satım işlemlerine kısa süre içerisinde başlanabilecektir.

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı