Bankacılık

BES Nasıl İptal Edilir ? [Tüm Detaylarıyla]

BES nasıl iptal edilir sorusu günümüzde oldukça önemli bir soru durumuna geldi. Aktif çalışanların ve çalışma hayatı süresince kazançlarını biriktirmek isteyerek emekliliğin ardından daha rahat bir hayat yaşamak isteyen çalışanların Sosyal Güvenlik Sistemi destekli bir şekilde ortaya çıkartıldığı Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), kullanıcılarına 1 Ocak 2017’den itibaren hizmet vermeye devam ediyor. Yatırımcılarına %30 devlet desteği ve katılım ücreti olarak 100 Türk Lirası verilen Bireysel Emeklilik Sisteminde kullanıcılar kendi yatırım programlarına uygun şekilde aylık ödemeler yaparak katılım sağlarlar. Telefonla işlemleri sadece başlatmanız mümkün olup yine de başlatmanız için gereklidir. Bireysel emeklilik iptal etme numarası sizin bankanıza bağlı müşteri hizmetlerinden edinebileceğiniz bir numaradır. Her bankanın sunduğu iletişim bilgisi farklıdır. Bireysel emeklilik programı gibi gözüken uygulamanın otomatik ödeme şekilleri yüzünden bir kişi mağduriyet yaşamaya başlamıştır. Sizlere Bireysel Emeklilik Sistemini nasıl iptal edeceğinizi ve bu sistemin faydalarından ve zararlarından söz edeceğiz.

Zorunlu BES Kimleri Kapsıyor

Kırk beş yaşının altında olan Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olan kamu ve özel sektör içerisinde çalışan bireylerin hepsini içine almaktadır. Emeklilik hakkı kazanan kullanıcıları bu ödemelerinin karşılığını üç farklı şekilde alabilmektedir. Birikimlerini toplu şekilde alma yoluna ilerleyebilirler, geri ödeme plan oluşturarak aylık olarak geri alabilir ve yıllık gelir sigortası satın alabilirsiniz. Son seçenek de bu iki seçeneğin karmasını oluşturarak belirli bir yatırımınızı nakit olarak alabilir diğerlerini geri ödeme planına uygun şekilde hazırlayabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik İptal İşlemi

Bireysel Emeklilik Maaşa Ne Kadar Yansır

Otomatik katılım uygulanarak BES sistemine giren vatandaşlar, iş verenlerinden aldıkları maaş üzerinden kesintiye uğrarlar. Prim bandı üzerinden maaşın %3’lük bir kısmını bireysel emeklilik sistemine aktaracaklardır. Fakat kendi yatırımlarını arttırmak isteyen kişiler için bu kesintiyi arttırarak, daha yüksek oranda yatırım yapma şansı da olacaktır. Sistem içerisinde devlet desteği her ay yüzde yirmi beş oranında artarak devam edecektir. Böylece yatırımlarınız her koşulda size kazandırmaya devam edecektir. BES kesinti ücreti ne kadar sorusunun yanıtı minimum 53 Türk Lirası iken, en yüksek 340 Türk Lirası olacak şekilde düzenlenmiştir. Bu sayede yatırımlarınız sizin gündelik hayatınızı engellemezken geleceğinizi inşa etmeniz için aslında zamana dayalı bir sistem inşa eder.

Yine de sistemin kendisi için uygun olmadığını düşünen bir çok kişi BES sisteminden çıkmak için başvurularda bulunuyorlar. Bu sistem içerisinde yer almak istemeyen kişilere ise devlet kolaylık sağlıyor. BES’ten cayma hakkı ise iki ay sonucunda oluşan bir süreçtir. Cayma durumuna başvuru yapan kişilerde maddi bir kayıp yaşanmaz. Sistemden çıkmak isteyen kullanıcılara on iş günü içerisinde yatırdıkları kadar parayı geri alma hakkı verilmektedir. Fakat üç yıl olmamış BES kullanıcılarının devletin katkı payından faydalanmaları maalesef mümkün değildir. Bu yüzden de cayma hakkınızı kullanırken yatırım takviminizi dikkatli kontrol etmenizde fayda vardır.

Bireysel emeklilik sisteminden çıkmak için bağlı bulunduğunuz bankanın bireysel emeklilik departmanına ulaşarak, gerekli işlemleri yapmanız mümkündür. Bununla ilgili hesap kapatma ve para iade işlemlerinizi sistemden takip ederek süreci izleyebilirsiniz. Tahahhüt imzaladıysanız eğer  bankanızdan gerekli bilgileri alarak yatırımınızla ilgili kesintileri öğrenebilirsiniz. Zorunlu hale gelen BES ile ilgili iş verenlerin de büyük bir sorumluluğu bulunmaktadır. Çalışan sayısı 1000 ve üzeri olan işletmeler 2017’den beri BES sistemini faaliyete geçirdiler. 2018 yılbaşından itibaren de 50-100 arası çalışanı bulunan işletmeler için de zorunlu hale geldi. Ocak 2019’dan itibaren ise 5-10 kişi arasında olan çalışana sahip olan işletmeler de zorunlu BES’i çalışanlarına uygulamak zorunda kalacaklar. BES nedir, nasıl iptal edilir ve daha bir çok yeni bankacılık konusu hakkında sitemizde başlıklara ulaşabilirsiniz.

BES İptali Nasıl Yapılır
Garanti-Halkbank-Vakıfbank-Avivasa-Anadolu Hayat gibi kurumlar için BES iptali nasıl yapılır ?
Özet olarak Bireysel Emeklilik Sistemi yani BES’ten ayrılmanın yolu hangi bankayı kullanıyorsanız onun çağrı merkezini arayarak “Ben, bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak istiyorum.” demek olacaktır. Akabinde onlar sizlere yapmanız gereken işlemleri tane tane anlatacaklardır. Bankaların çağrı merkezi numaraların hemen aşağıda bulabilirsiniz.
Garanti Bankası : 444 0 338

Vakıfbank : 444 07 24

Akbank : 444 25 25

TEB : 444 06 66

Ziraat Bankası: 444 00 00

Anadolu Hayat: 0850 724 5500

Avivasa: 444 11 11

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı