Ticaret

Çek Başvurusu İçin Gerekenler Nelerdir ?

Çek, şirketlerin ve esnafların en sık kullandığı ödeme yöntemlerinden biri olup ticaret hayatında önemli bir yere sahiptir. Peşin ödeme yerine çek ile ödeme yöntemini tercih edenler, böylece nakit para çıkışını vadeli hâle getirmekte, malı peşin alıp ödemeyi belirli bir süre ertelemektedirler. Çek Kanunu’na göre değerli bir kıymetli evrak olan çek defteri, bankalar tarafından özel usullerle basılmakta ve müşterilere sunulmaktadır. Çek başvurusu için gerekenler de yine bankalar tarafından belirlenmekte ve belirli şartlara uyan müşterilere çek karnesi limiti açılmaktadır.

Çek başvurusu için gerekenler şunlardır;

  • Vergi Levhası,
  • Ticaret Sicil Gazetesi
  • Muhasebe evrakları,
  • Oda Kayıt ve Faaliyet Belgesi,
  • İmza Sirküleri ya da İmza Beyannamesi,
  • Findeks üyeliği.

Bu evraklar müşterilerden zorunlu olarak alınmakta iken bir de ihtiyari, yani bankadan bankaya değişen evraklar mevcuttur. Adli Sicil Kaydı, Ticaret Sicil Kuruluş Belgesi vb.

Çek için gerekenler başlığı altında sunduğumuz evrakları bir de detaylarıyla ele alalım. Bankalar, firmalara çek limiti açarken ilk olarak vergi levhasının olup olmadığına bakarlar. Tacir nama ya da hamiline çek kullanacakların vergi levhası olmalıdır. Ticaret Sicil Gazetesi ise kuruluş, sermaye, ortaklık yapısı gibi bilgilerin yer aldığı resmi bir kayıt evrakıdır.

Çek almak için gerekli evraklar arasında belki de en önemlisi muhasebe evraklarıdır. Zira banka, muhasebe kayıtlarını inceleyerek müşterisine belirli bir limit açar. Bilançoda düşük gelir gösteren ya da zarar gösteren firmalar, çek karnesi alımında bir takım zorluklar yaşarken gerçek değerlere sahip yüksek tutarlı bilançolarla daha iyi bir limite sahip olunabilir. Bankalar, genellikle firmanın başvuru tarihinden önceki son 3-4 yıllık muhasebe kayıtlarını incelemektedirler. Küçük ölçekli firmalar ve esnaflar, genellikle basit usulde muhasebe kayıtları tutarlar. Bu gibi firmaların muhasebe kayıtları, İşletme Defteri Hesap özeti şeklindedir. Daha büyük ölçekli firma ve esnaflar ise vergi beyannamesi ve detay mizan kayıtları ile gelir/gider tablolarını oluştururlar.

Çek Başvurusu
Çek Başvurusu İçin Gereken Evraklar Nelerdir ?

Oda kayıt ve faaliyet belgeleri, esnafın veya firmanın bağlı olduğu kuruluştan ya da odadan alınmaktadır. Esnaf ve Sanatkârlar Odası ile Ticaret Odası, en çok kullanılan odalar olup çek kullanan kişilerin bu oda kayıt ve faaliyet belgelerini almaları gerekir. Aidatlarını düzenli olarak yatıran firmalar, oda kayıt belgelerini  kolayca alabilirler.

İmza sirküleri ve imza beyannamesi, noter tarafından verilmekte olup noter tasdikli olmamaları durumunda bankalar tarafından kabul görmezler. Noterden alınacak imza sirküleri ya da imza beyannamesi, şahsın veya firma yetkililerinin imzalarının tasdiklenmiş hâlidir. Makul bir ücret karşılığında faaliyet gösterilen bölgede bulunan noterlerden kolayca alınabilmektedir.

Findeks üyeliği, son dönemde ticaret hayatında kullanılmaya başlanan bir üyelik türüdür. Çek ile ödemenin daha güvenli hale gelmesi açısından barkod içeren çek karneleri basılmaya başlanmıştır. Findeks üyeliğine sahip kişiler, ellerine geçen çekleri sorgulama şansına sahiptirler. Bankaların barkod içeren çek sistemine geçmeleriyle beraber çek kullanıcılarının findeks üyesi olmaları da zorunlu hâle getirilmiştir.

Çek Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Çek başvurusu yapmak için bu alanda faaliyet gösteren bankalardan birine bizzat gitmek gerekmektedir. Yukarıda yer alan çek başvurusu için gerekli belgelerle birlikte ilgili banka şubesine giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Banka görevlisi, yukarıdaki evrakların yanı sıra bir takım bilgiler alır ve gerekli gördüğü durumda birim yöneticisiyle beraber faaliyette bulunduğunuz ofis ya da işyerini ziyarete gelir. Buradaki amaç vergi levhasında yer alan adreste gerçekten faaliyette bulunup bulunulmadığını resmi olarak görmektir. Ayrıca işyerinizde sizi daha iyi tanımaya yönelik sorular sorulacak, özellikle faaliyet alanınız ile ilgili konular üzerinde yoğun bir şekilde durulacaktır.

Çek Başvurusu Nasıl Yapılır
Çek Başvurusunu Nasıl Yapılır ?

Çek başvurusu için banka şubesine gittiğinizde unvanın tam olarak yer aldığı bir adet kaşenin hazır bulunması gerekir. Unvanda en ufak bir farklılık olması durumunda ilgili kaşenin banka tarafından kabul edilmeyeceğinin bilinmesinde yarar var. Çek başvuru evraklarını kaşe + imza şeklinde onaylayacağınızdan kaşenizi muhakkak yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Banka görevlisi, vergi levhası üzerinde yer alan adres ile kaşe üzerinde yer alan adresi kontrol eder. Kaşe üzerinde vergi numaranızın yer alması da zorunludur.

Çek Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır ?

Çek başvurunuz banka tarafından incelenir ve genellikle 1 ya da 2 hafta içerisinde tarafınıza olumlu/olumsuz geri dönüş yapılır. Çek talebinizin onaylanması durumunda Çek Talep ve Beyan Formu tarzındaki evrakları imzalamak için yeniden banka şubesine davet edilirsiniz. Çek başvurunuz esnasında kredi notunuza, mali verilerinize, piyasadaki durumunuza ve bir takım verilerinize özenle bakılır. Banka görevlileri aynı zamanda piyasa istihbaratınızı da yaparlar. Tüm bu süreçlerin devamında herhangi bir sorun yoksa çek karnesi talebiniz muhtemelen olumlu sonuçlanacaktır. İlgili bankadan olumsuz cevap almanız durumunda bir başka bankaya başvuru yapmanız engellenmiş olmaz. Ayrıca aynı anda birden fazla bankaya çek başvurusunda da bulunabilirsiniz. Özellikle büyük firmalar, birden fazla banka ile çalışmakta ve risklerini bu şekilde dağıtmaktadırlar.

Çek Nasıl Tahsil Edilir adlı makalemizde bu konuyu ayrıntılı olarak açıkladık. Siz de okumalısınız.
Çek Nasıl Yazılır merak ediyorsanız onunla ilgili bir içeriğimiz de mevcut. Okursanız size yaralı olacağını düşünüyoruz.

 

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı