Ticaret

Çek Nasıl Tahsil Edilir ? [ Tüm Detaylarıyla ]

Günlük ticari işlemlerin ayrılmaz bir parçası olan çekler, alıcı açısından ödemenin belirli bir vadeye kadar uzatılmasını sağlamakta, satıcı açısından ise güvenli bir ödeme yöntemiyle daha fazla satış yapma imkânı sunmaktadır. Özellikle çek geçmişi iyi seviyede olan ve çekleri düzenli ödenen firmalar, çek ile alım satım yapmakta daha kolay hareket elde etme şansı yakalarlar. Peki, çek nasıl tahsil edilir? Elinize bir çek yaprağı geçtiğinde bunu nasıl paraya çevirebilirsiniz?

Çek nasıl tahsil edilir sorusuna çok sayıda cevap vermek mümkün. İlk olarak çekin bizzat bankadan nasıl tahsil edileceği konusuna değinelim. Diyelim ki elinizde 28.12.2019 tarihli X Bankası’na ait bir çek var. Çekin vadesi geldiğinde ilgili bankanın dilediğiniz bir şubesine giderek çeki ibraz edebilir, karşılığında paranızı alabilirsiniz. Çek üzerinde banka ismiyle beraber çekin hangi şubeden alındığı da yer alır. Çeki doğrudan o şubeye götürmeniz durumunda herhangi bir masraf ödemenize gerek kalmaz. Eğer çek üzerinde yazan şubeden farklı bir şubeye giderseniz ödeme esnasında çek masrafı ödemeniz istenebilir. Çek masrafı bankadan bankaya değişmekle beraber genellikle 100-200 TL arasında bir değere sahiptir. Çekin bankadan doğrudan tahsil edilebilmesi için çek hesabının müsait olması, yani çek üzerinde yer alan bakiyenin hesapta mevcut bulunması gerekir. Hesapta para olmadığı durumlarda banka görevlisi çeki veren keşideciyi arayarak bilgilendirir ve hesabın müsait hale getirilmesini talep eder.

çek tahsilatı nasıl yapılmalıdır
Çek Nasıl Tahsil Edilir ?

Çek Tahsilatı Nasıl Yapılır?

Çek tahsilatı nasıl yapılır? sorusunun bir diğer cevabı da takas sistemidir. Bankalar, müşterilerinin elinde bulunan çekleri takas sistemine dahil ederek çek tahsilatını onların yerine yapabilirler. Bu noktada çalışmakta olduğunuz veya hesabınızın bulunduğu bankaya giderek elinizdeki çekin takas sistemine alınmasını talep edebilirsiniz. Eğer banka ile sürekli bir çalışma halindeyseniz çekin takasa alınması karşılığında herhangi bir masraf talep edilmeyebilir. Aksi takdirde çek yaprağı başına 20 ₺ ile 100 ₺ arasında değişen tutarda masraf tahsil edilebilir. Çekin vadesi geldiğinde takasa verdiğiniz banka, takas servisi aracılığı ile hesabı sorgular. Hesap müsaitse ertesi gün çekinizin karşılığı hesabınıza aktarılır. Çek hesabının müsait olmaması durumunda ilgili çek otomatik olarak yazılır. Bu durumda çeki müşteriye veren bankadan kanunda belirlenen çek yaprağı bedeli kadar tutarı tahsil edebilirsiniz. 2018 yılı güncel çek yaprağı bedeli 1.600 ₺’ dir. Yazılan çekin bedeli ne kadar olursa olsun bankanın size vereceği tutar 1.600 ₺ olacaktır. (güncel tutar) Daha sonraki süreçte yasal yolları kullanarak çek bedelini tahsil etmeniz gerekecektir. Çek sahibi ile beraber çek arkasında adı ya da unvanı bulunan kişi ve firmalar da müteselsil olarak sorumludur. Çek bedelinin tahsili için cirantalara da başvurulabilir.

Çek Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Yukarıda saydığımız yöntemler dışında kullanılan birkaç yöntem daha mevcuttur. Bunlardan birincisi factoring firmaları aracılığıyla çekin vadesinden önce kırdırılmasıdır. Örnek vermek gerekirse; elinizde vadesine 2 ay kalmış bir çek yaprağı olduğunu varsayalım. Bugün herhangi bir factoring firmasına giderek çeki kırdırabilir, kırım sonrasında kalan kısmı nakit olarak alabilirsiniz. Factoring firmaları bu aşamada çek ile ilgili istihbarat çalışması yapacaklardır. Çeki keşide edenin sorgulanmasının ardından uygun bulunulması hâlinde çek kırdırma işlemi yapılabilir. Çeki keşide eden kişi ya da firmanın güvenilirliğine, vade tarihine, tutara ve bu gibi bilgilere bağlı olarak sizden kesilecek tutar da değişkenlik gösterir. Factoring çek kırdırma yöntemi özellikle son yıllarda daha sık kullanılmaya başlanmıştır. Ne var ki faktoring firmalarının çek kırma yöntemini uygularken yüksek oranda masraf almaları, kişilerin bu yöntemden ellerinden geldiğince uzak kalmalarına neden olmuştur. Acil nakit ihtiyacı olduğundan mecburen faktoring şirketlerine yönelen kişiler, bu gibi durumlarda oluşabilecek tüm masrafları da göze almak durumundadır.

Çek tahsilatından dikkat edilmesi gerekenler
Çek Tahsilatı Nasıl Yapılır ?

Bir diğer çek tahsil yöntemi de çeki başkasına ciro etmektir. Borcunuzu ödemek, mal alımı yapmak ya da herhangi bir işin gerçekleştirilmesi adına çeki başkasına ciro edebilirsiniz. Böylece nakit ödeme yapmak yerine elinizdeki çeki kullanmış sayılırsınız. Dolaylı da olsa bu yöntem de en sık kullanılan çek tahsil uygulamalarından biri olarak bilinir. Özetle çek tahsilatı farklı şekillerde yapılmakta, kullanılan yönteme göre farklı masraflar ortaya çıkabilmektedir. Size en faydalı olacak yöntemi kullanarak elinizdeki çeki likide çevirebilir veya farklı bir alanda kullanabilirsiniz.

Çek sahteciliği, ülkemizde uzun yıllardan beri karşılaşılan dolandırıcılık yöntemlerinden biridir; bu sebeple çek alırken, verirken ya da ciro ederken çok dikkatli olmak gerekir. Özellikle başkasına ait bir çeki almadan önce çok titiz davranmalı, her zaman alışveriş hâlinde olduğunuz kişi ya da firmalardan çek alırken bile hassasiyetinizi korumalısınız. Bir başkasına çek verirken ya da ciro ederken verdiğiniz çekin fotoğrafını çekmeli ya da muhakkak fotokopisini almalısınız. Fotokopi alıp çeki verdiğiniz kişiden fotokopi üzerine teslim alındı imzası almanız, ilerleyen süre zarfında çek üzerinde yapılacak oynamalar ve düzeltmelerde sizi haklı gösterecektir. Bu gibi hususlara dikkat ederek çek ile yapacağınız alışverişlerinizi daha güvenli hâle getirmeniz pekâlâ mümkündür.

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı