Ticaret

Çek Nasıl Yazılır ? [ Ayrıntılı DEV Anlatım ! ]

Çek nasıl yazılır sorusu, ilk defa çek yazacak kişiler için büyük önem arz etmektedir. Çek yaprağının kıymetli bir evrak çeşidi olması, bankadan alındığında çeşitli masrafların ödeniyor olması ve kanuni açıdan önemli yükümlülüklere sebep olması dolayısıyla çek yazmak dikkat edilmesi gereken bir iştir. Size çek nasıl yazılır sorusunun cevabını detaylarıyla birlikte vermeye çalışacağız.

 Çek Nasıl Yazılır ?

Çekte Unvan Nasıl Yazılır ?

Çek yazarken çekin şekil şartlarını bozmamak ve kurala uygun doldurmak esastır. Çek üzerinde bulunan alanları doldururken dikkatli olmak ve yazılan yazı ya da rakamların üzerinden geçmemek gerekir. Dolayısıyla çek yazarken taşırma ya da kayma yapmayacak bir kalem kullanmanızı tavsiye ederiz. Çek doldururken hamiline çekler için ödeme yapılacak kişinin adını ya da unvanını belirtmeye gerek yoktur. Hamiline çekler, ibraz hakkının çeki elinde bulunduran şahıs ya da firmaya devredildiği türden çeklerdir. Tacir nama/emre olarak basılan çeklerde ise çekin verileceği kişinin adı ve soyadı ya da unvanı, çek üzerine yazılmaktadır. Unvanı doldururken kısaltmalardan yararlanmak mümkündür. Eğer çek firmaya veriliyorsa firma unvanı yerine firma yetkilisinin adı yazılmamalıdır. Özellikle çok sık kullanılan isimleri kullanırken kısaltma yapmamak ve unvanı tamamıyla yazmak daha iyi olacaktır. Örneğin; Demir İnşaat, birçok firma unvanında olabileceğinden firmanın kalan unvanını da doldurmak en doğrusudur.

Çekte Tarih Nasıl Yazılır ?

Birçok çek, sırf tarihin yanlış yazılması ya da üzerinde oynama yapılması sebebiyle iptal hükmüne tabii olmaktadır. Dolayısıyla tarih alanı, çek yazılırken en dikkatli olunması gereken kısımlardan biridir. Birçok kişinin merak ettiği en önemli soru ise çekte tarih düzeltilir mi sorusudur. Çekte tarihin yanlış yazılması durumunda çeki keşide edenin yani yazanın tarih üzerine çizgi çekerek yeniden tarih yazması ve mutlaka yanına imza veya paraf atması gerekir. Yanında keşideciye ait imza veya paraf bulunmayan düzeltmeler, çekin geçersiz sayılmasına sebep olacaktır. Tarih üzerinde oynama varsa ve düzelte yapılmamışsa ya da düzeltme yapıldığı halde keşidecinin imzası veya parafı bulunmuyorsa ilgili çekin herhangi bir hükmü yoktur. Çeki alıp bankaya giden kişi, tarih alanındaki yanlışlık sebebiyle çeki tahsil etmekte sıkıntı yaşar. Ayrıca çeki bir başka bankada takasa verdiğinizde de ilk olarak tarih alanına bakılır, tarih alanında sorun olan çekler, bankalar tarafından takas sistemine aktarılamaz. Çekte tarih yazılırken sırasıyla gün, ay ve yıl bölümlerinin doldurulması esastır. Örneğin; 31 Aralık 2019 tarihine çek yazacak birinin çekteki tarih alanında 31.12.2019 yazması gerekecektir. 31 A 2019 olarak yazılan bir çekin Aralık ayına mı Ağustos ayına mı ait olduğu bilinemez; bu sebeple tarih yazarken çek yazım kurallarına ekstra riayet etmek esastır. Bankaya ibraz edilen çeklerin tarih alanında oynama ya da yıpranma varsa çek bankası, müşterisinden beyan ibra formu alarak ödeme yapabilir. Beyan ibra formu, çek sahibinin ilgili çekin varlığını ve kendi tarafından imzalandığını kabul etmeye yarar.

 Çek Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çekte Tutar Nasıl Yazılır?

Çek yazımında merak edilen bir diğer konu da çekte tutar alanının nasıl doldurulacağıdır. Çekte tutar için 2 ayrı kısım bulunur. Tutarın bir kısma rakamla, diğer kısma ise yazıyla yazılması gerekmektedir. Tutarı yazmadan önce ve yazdıktan sonra # ibaresi bırakmak gerekir. Böylece çek üzerinde daha sonra yapılacak düzeltmelerin önüne geçilmiş olur. Çekte tutar yazıyla yazılmamışsa ya da yazıdaki tutar ile rakamlarla yazılan tutar farklıysa yazıya itibar edilir.

Tutar alanına yazılan rakamlar üzerinde bir oynama varsa tıpkı tarih yazımında olduğu gibi sonradan düzeltme yapılabilir; fakat düzeltme sonrasında mutlaka imza veya paraf bulunmalıdır. Rakamlar üzerinde yapılan oynamalar, çekin şekil şartlarını kaybetmesine neden olur; bu sebeple diğer alanlarda olduğu gibi tutar alanlarında da azami dikkatin gösterilmesi önerilir. Aksi takdirde çekin herhangi bir banka tarafından ödenmesi mümkün olmayabilir.

İlk defa çek yazan kişiler, yukarıda saydığımız alanları doldururken daha dikkatli olmalıdırlar. Uzun yıllar çek kullanan kişiler çek yazımı konusunda neredeyse uzmanlaşırlar ve yeni çek yazmaya başlayan kişilere nazaran daha az hata yaparlar. Yine de başta tarih ve tutar alanları olmak üzere çek yazarken maksimum hassasiyeti göstermek gerekir.

Çek üzerinde az önce saymış olduğumuz alanların dışında doldurulması gereken bir kısım daha vardır. Keşide yeri olarak çek üzerinde yer alan kısma çekin nerede keşide edildiği yazılmalıdır. Çek nerede teslim edilmişse bizzat o şehrin adını açıkça yazmak gerekir. Sadece resmiyette kabul edilen kısaltmalar kabul edilmektedir. Örneğin; Gaziantep yerine G. Antep yazılabilir. Keşide yerinin mutlaka açıkça ve okunaklı bir şekilde yazılması gerekir.

Bankadan alınan çekin iyi şekilde muhafaza edilmesi, çekin şekil şartlarının korunabilmesi açısından oldukça önemlidir. Çek üzerinde yer alan bilgi ve yazılara müdahale edilmemeli, kalem ya da farklı fiziki bir yöntem ile baskılı alanlara çeşitli ibareler yazılmamalıdır; aksi takdirde çekin sıhhatinin kaybedilmesi sonucu hükmü kalmayacaktır.

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı