Ticaret

Faizsiz Ev Alma Yöntemleri [Tüm Taktikler]

Kredisiz ev satışı yapan firmalar müşterilerine faizsiz ve vade farksız ev sahibi olma olanağı sunuyor. Peşinat ve gelir durumuna göre hazırlanan ödeme tasarıları, müşterilerin almak istedikleri konutlara erişmelerini sağlıyor.

Faizsiz Ev Satışı Yapan Firmalar Güvenli mi ?

Ağırlıklı olarak faizsiz, kredisiz ev satışı, Fuzulev, Birevim ve Eminevim gibi firmalar tarafından gerçekleştiriliyor. Çalışma sistemleriyle birbirlerine çok benzeyen bu firmalar, imece ve yardımlaşma usulüyle müşterilerine araç, konut arsa gibi alımlarda destek sunuyor. Sistem olarak bankalardan farklı çalışan bu şirketler, kredisiz ev alma durumunda müşterilerine yasal açıdan herhangi bir garanti sunmuyor. Yani ikili bir garantörlük söz konusu değildir.

Faizsiz Ev Satışı Yapan Firmaların Komisyon Oranları

Firmaların komisyon oranları değişkenlik göstermekle beraber alınmak istenen ev değerinin %7 ila %12 arasında komisyon (organizasyon fiyatı) isteniyor. Örnek olarak 100.000 TL’lik bir daire almak için ortalama 8 bin ila 12 bin TL arasında sisteme giriş komisyonu ödeniyor. Ayrıca herhangi bir durumdan ötürü sistemden çıkılmasında ödenilen taksitler geri alınabilirken, komisyon ücreti geri alınamıyor.

Faizsiz Ev Alma Firmaları
Faizsiz Ev Alma Sistemi

Faizsiz Ev Sisteminin Banka Kredisi ile Kıyaslanması

Faiz alınmadığı için bankalardan ev kredisi kullanmanın toplam fiyatına kıyasla bu sistemler ilk bakışta daha uygun görünüyor. Ayrıca banka kredileri için ödenmesi gereken %20 peşinat yerine, bu firmalara %10 civarında komisyon (organizyon ücreti) ödenmesinden dolayı peşinat konusunda sıkıntı çekenler için de  çözüm oluyor. Ancak toplam fiyat hesaplaması yapılırken, banka kredisi ile konut alınması halinde kira ödemesinin hemen son bulması da hesaba katılmalı. Bu demek oluyor ki bu sistemde katıldıktan 30 ay sonra kuranın size çıkması durumunda aslında banka kredisi ile daire almış olsaydınız bu 30 aylık kira ödemeyeceğinizi ve ev aldıktan sonra sisteme ödenen taksitlerin genel olarak artmasını da göz önünde bulundurmalısınız.

 

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı