Piyasa

Faktoring Nedir ? [En Detaylı Makale !]

Faktoring, çek ile alım/satım yapan kişiler ile firmaların son dönemde en çok kullandığı uygulamalardan biridir. Birçok kişi doğrudan ya da dolaylı olarak faktoring kavramını duymakta; fakat tam olarak neyi ifade ettiğini bilmemekte. Bu yazımızda sizlere faktoring nedir ve ne işe yarar gibi sorular hakkında işe yarayacak bilgiler sunacağız. Bu sayede sizde faktoring nedir, ne değildir öğrenmiş olacaksınız.

Faktoring, şahısların yurt içinde ya da yurt dışında vadeye bağlanmış alacaklarının bu alanda uzmanlaşmış bir faktoring firması tarafından temlik, yani devralınması; bunun karşılığında belirli bir tutarının peşin olarak alınmasıdır. Şöyle ki; elinizde yapmış olduğunuz bir iş veya satmış olduğunuz bir ürün ya da hizmet karşılığında temin ettiğiniz bir çek yaprağı olduğunu düşünelim. Bu çeki çek üzerinde yer alan bankadan tahsil edebilmeniz için çekin vade gününü beklemeniz gerekecektir.

Faktoring Nedir Tüm Detaylarıyla
Faktoring Güvenli Bir İşlem Midir ?

İşte faktoring firmaları tam da bu noktada devreye girer. Elinizde vadesi henüz gelmemiş bir çek varsa faktoring şirketleri aracılığıyla elinizdeki bu çeki kırdırabilirsiniz. Aslına bakılırsa faktoring işlemi de bir tür kredidir. Nasıl ki bankadan kredi kullandığınızda sizden belirli bir faiz ve komisyon alınıyorsa faktoring işlemi için de belli başlı komisyonlar alınmaktadır. Komisyon ve masraflar düşüldükten sonra kalan kısım ise çeki ibraz edene ödenir.

Faktoring Firmaları Ne İş Yapar ?

Faktoring firmaları ne işe yarar sorusunun cevabı yukarıdaki bilgilerde gizli diyebiliriz. Bu tür firmalar, ticaretle ilgili kişi ya da şirketlerin çeklerini vadesinden önce tahsil etmelerine olanak sağlar. Faktoring firması, kendisinden talepte bulunan müşterisine ödeme yaptıktan sonra çeki kendi uhdesinde tutar ve vadesi geldiğinde tahsil eder. Tahsil edilmemesi durumunda müşterisine ve çek üzerindeki diğer cirantalara gider. Faktoring firmalarının neredeyse tamamı Türk Lirası ile yazılan çeklerle beraber döviz üzerinden yazılan çekleri de almaktadırlar.

Faktoring İşlemi Nasıl Yapılır ?

Çek kullanan ya da bir işi çek karşılığında yapan kişiler faktoring işlemi nasıl yapılır diye merak etmektedirler. Faktoring işlemi, doğrudan bu alanda hizmet veren faktoring firmalarında ya da bankaların faktoring iştirakleri aracılığıyla yapılmaktadır. Faktoring şirketi ile alacaklı arasında bir sözleşme imzalanır ve firma, bu sözleşme kapsamında çeki devralmış olur. Çekin vadesinin ve tutarının ne kadar olduğu önemsizdir.

Faktoring Şemasal
Faktoring İşleminin Şemasal ve Kolay Anlatımı

Faktoring firması ilk olarak çeki ve çek sahibini inceleyerek istihbarat çalışması yapar; sözleşme de bu çalışmanın tamamlanmasının ardından yapılır. Çekin ilk yazıcısı (keşideci) bu bağlamda önemli bir role sahiptir. Faktoring firması cirantalardan önce keşideciyi araştırır ve yeterince güvenilir bulması durumunda çeki alır, çeki yazılan ya da piyasada hakkında olumsuz istihbarat bulunan kişi ve firmaların çekleri faktoring firmaları tarafından alınmayabilir. Faktoring firmalarının neredeyse tüm bankalarla sağlam bir istihbarat ağı vardır ki bu ağ sayesinde araştırmaların çok hızlı yapıldığı bilinir. Bir faktoring firması ilk olarak bankalar, daha sonra piyasa aracılığıyla çekin araştırmasını yapar.

Faktoring Ücretleri Ne Kadar ?

Faktoring nedir başlığı altında firmanın bir nevi kredi kullandırdığından söz etmiştik, dolayısıyla tıpkı kredilerde olduğu gibi faktoring işlemlerinde de belirli ücretler tahsil edilmektedir. Bu ücretler her çekte farklı olabilir; keşidecinin risk durumuna, çekin vadesine, çek tutarına ve buna benzer bilgilere göre faktoring ücretleri de değişmektedir. Bu nedenle faktoring ücretleri ne kadar sorusuna net bir tutar vermemiz doğru olmayacaktır. Çekin vadesi ne kadar uzunsa ve keşidecinin risk grafiği ne derece olumsuzsa faktoring ücreti de o kadar artış gösterecektir. Kısa vadeli, keşidecisi sorunsuz olan çeklerde alınan faktoring masrafları, diğer çeklere nazaran daha düşük tutarlardadır.

Faktoring Firmaları Güvenilir mi ?

Faktoring firmaları, ülkemizde 1980’li yıllardan bu yana faaliyet göstermektedir. Günden güne daha da yaygınlaşan faktoring şirketlerinin arasına bir de bankaların faktoring iştirakleri eklenmiştir. Faktoring şirketleri ödemeyi peşin yapacağından güvenilirlikleri pekte önemli değildir. Devlet kademelerince denetlenen bu firmalar, faaliyetlerini resmi olarak sürdürürken belirlenen kurallara uymakla yükümlüdürler.

Aslına bakıldığında faktoring işlemi yapan kişiler ve firmalar çeki vadesinden önce bozdurduklarından belirli bir oranda zarar etmiş olurlar. Çok zor durumda kalınmaması hâlinde faktoring işlemi yaptırmak pekte mantıklı olmayacaktır. Nakit akışını devam ettirmek ya da ödemelerini zamanında yapmak isteyen kişiler, faktoring uygulaması ile vadesi henüz gelmemiş çekleri kırdırma yoluna giderler.

Çek Kırdırma İşlemi
Çek Kırdırma Tam Olarak Nedir ?
Çek Kırdırma Ne Demek ?

Çek kırdırma nedir sorusunun yanıtı doğrudan faktoring işlemidir. Çek üzerinde yazan vade tarihinden önce çekin peşin bedelle bozdurulması olayına ticari hayatta çek kırdırma adı verilmektedir. Çekin şahıslar arasında kırdırılması olayı faktoring işleminden farklıdır. Bazı kişiler tıpkı faktoring firmaları gibi çekleri vadesinden önce tahsil etmekte ve bunun karşılığında ücret talep etmektedirler. Bu uygulamanın hiçbir yasal dayanağı yoktur ve kanunen de suçtur.

Faktoring’in ne olduğunu anlatmak için YouTube’da yayınladığımız videomuzu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Eğer siz de makalemizi beğendiyseniz yeni makalelerimizden haberdar olmak için yan taraftaki sosyal medya butonlarına tıklayarak bizi takip edebilirsiniz. 🙂

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı