Kredi

Kara Listeden Nasıl ve Ne Zaman Silinirim ?

Günümüz şartların geçinmek zor olduğundan ve ihtiyaçları karşılamak adına bankalardan alınmış olan senet, çek, kredi kartı, kredi gibi birçok finansal işlemler düzenli şekilde kullanmama ve geri ödeyememeden kaynaklı olarak sorun olarak karşımıza çıka. Bu tarz sıkıntılar kaynaklı olarak bankalar üstünde Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu banka hizmetlerinden yararlanan kişiler hakkında takip başlatmaktadır. Kanuni ve İdari takibe bağlı olarak belirlenmiş olan yasal süreçler dâhilinde borcuna ödeme yapamayan kişiler Kara Liste adı verilen kayıt işlemlerine eklenir. Bu işlemler Merkez Bankası tarafından tutulmaktadır. Eklenecek olan kişiler ise bankalar tarafından Merkez Bankasına bildirilmektedir. Kara Listeye eklenmiş ve kayıdı yapılmış olan bir kişi en az 5 sene boyunca bu liste dâhilinde kalmaktadır.

Bankaların verdiği hizmetlerden talep eden kişilerin talep etmiş olduğu bankacılık hizmetlerinden yararlanabilmesi için Kara Listeden kesinlikle çıkması gerekir. Bu listeden çıkabilmenin 5 yolu ise vakit kaybetmeden var olan borçların tamamının ödenmesidir. Borcunun tamamını kapatan kişiler 5 yıl içinde var olan diğer borçlarına da ödeme yaptığında, anılmış olan sürenin sonrasında Kara Listeden çıkar. Yani, Kara Listeden ismi silinir ve temizlenir. Ama bu kayıtın Merkez Bankasından silinmesi bir anlam taşımaz. Bankaların Kara Listesinden silinecek anlamına gelmemektedir. Kara Listeden nasıl ve ne zaman silinirim, 5 yıl içinde silinecek olan kayıtın ardından sonra talep edilecek olan kredi kartı, kredi vb. finanslar hizmetlerden birinin talep edilmesi ile talep eden kişiye bankalar olumlu olan yanıtlar vermek zorunda değildir. Bu tarz ürünleri müşterisine kullandırma ile alakalı olan yetkiler tamamen bankanın kendi inisiyatifine kalmıştır. Merkez Bankasının borçları ödeyememekten dolayı Kara Listesine girmek, genelde bankaların müşterilerin olan borçlarının tamamını kapatması anlamında uygulanan bir yaptırımdır. Günümüz şartlarını da göz önüne alarak kredi kart, kredi ya da diğer ürünlerden kullanmak isteyen kişilerin gelir düzeylerini ve borçlarını göz önüne alarak harcama yapması ve kullanım yapması gerekir. Sicilin bozulmaması için kullanılmış olan her türlü ürünün en düzgün şekilde ödenmesi şarttır.

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı