Piyasa

Kıbrıs’ta Hangi Bankalar Var ?

Bugünkü yazımızda sizler için Kıbrıs’ta yer alan bankalar hakkında araştırma yaptık. Bu kapsamda elde ettiğimiz bilgileri ise sizler ile aşağıda paylaştık. Konuya başlamadan evvel bankalar ile ilgili bilgi verdikten daha sonra asıl detaylara inme niyetindeyiz. Dilerseniz başlayalım.

Bankaların hayatımızda yer alması neticesinde özellikle de onlarsız bir iş yapamaz hale geldik. Öte yandan bankaların ne işe yaradığı da oldukça kapsamlı bir konudur. Kapsamlı olmasa da ele almak gerekir ise eğer bankalar paranın dolaşımından kazanç elde eden kurumlardır. Özellikle de bu yanları nedeni ile pek çok insan  bankalardan hayatında iş kurmak, ev almak gibi amaçlar için yararlanmaktadır. Bu nedenle de varlıkları hepimiz adına farklı anlamlara gelse de önemlidir. Diğer yandan bankaların belli size sundukları hizmetler nedeni ile artık vazgeçilmez bir yerde oldukları da diğer bir gerçektir. Bunlardan dolayı da yeni teknolojiler ile desteklenmesi bir yana aynı zamanda bankaların kaydettiği değişim de bizim adımıza oldukça olumlu sonuçlar getirmektedir. Bundan ötürü de bankalar hakkında oldukça merak edilen soru olması da doğaldır. Konumuz itibari ile bankaların hayatımızın içinde olması bir yana aynı zamanda oldukça farklı durumlar için de insanlar ile münasebetleri olduğu da diğer bir gerçektir. Kredi kartı ve kredi ödemeleri noktasında nasıl ki siz talep ederken bir beklenti içindeyseniz bankların da geri ödeme noktasında sizden aynı yönlü bir beklentisi olacaktır. Dikkat etmekte yarar vardır.

Kıbrıs Merkez Bankası
Kıbrıs Merkez Bankası – Central Bank of Cyprus

Gerek bu kadar insan adına hizmet vermeleri gerekse de başka nedenlerden ötürü bankalar oldukça fazla işlem hacmi olan kurumlardır. Bunun nedeni de daha evvel ifade ettiğimiz üzere özellikle de herkes adına hizmet vermeleridir. Bu kapsamda alışkın olduğumuz bir bankanın gittiğimiz yerde olması da oldukça kolaylık sağlamaktadır. Tam olarak ifade etmek istediğimiz nokta sizin hizmet almakta olduğunuz bankanın bir şubesi ya da ATM’sinin gidilen yerde olması demek oldukça güzel bir durumdur. Nedeni ise orada da bankadan alınan hizmetin devamının gelmesinden kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı da eğer ki yabancı bir memleket kısa süreli de olsa gidilecek ise kendi kullandığınız bankanın orada olup olmadığına bakmak doğru olacaktır. Bu sayede gerek iş gerekse de turizm amacı güden bu seyahatlerde bir sorun yaşamamış olursunuz.

Biz de yazımızda sizler için ülkemizden oldukça fazla insanın gittiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında bir araştırma yaptık. Neticede özellikle Türkiye’de yer alan hangi bankaların orada hizmet sağladığını da görmüş olacaksınız. Bir diğer bakımdan Kıbrıs’ta yer alan düzenden bahsetmek gerekir ise eğer Ticari Bankaların yanı sıra aynı zamanda Türkiye’de hizmet sağlamakta olup orada da şubesi olan bankaların toplamını ele almaktadır. Kuzey Kıbrıs Merkez Bankası ise para, kredi ve kur politikaları ile ilgilenen ve bunlarla ilgili durumlarda devlete karşı sorumlu olan kuruluş olarak geçmektedir.

Bankacılık hizmetini Kuzey Kıbrıs’ta almak isterseniz eğer bu noktada bir sorun yaşamayacağınız aşikardır. Ülkemizde yer alan yerel bankaların Kıbrıs’ın pek çok şehrinde olması da bu anlamda bir avantajdır. Bir diğer önemli durum ise bankaların hizmet verdiği saat aralığı ise yaz ve kış olarak değişim göstermektedir.

Kıbrıs'ta Yer Alan Bankalar

Kıbrıs Banka ATM’leri

Bir diğer önemli konu ise bankaların yanı sıra kullandığınız bankanın ATM’sinin de size Kıbrıs’ta hizmet sağlayacak olanağa sahip olmasıdır. Bu ATM’ler 24 saat boyunca ayı ülkemizdeki gibi çalışmaktadır. Bir diğer önemli detay ise Kıbrıs’ta para birimi olarak TL kullanılmasıdır. Bu açıdan bakıldığı zaman özellikle de alışveriş yapmak istediğiniz zaman cebinizde olan para ile bunu rahat bir şekilde yapacak olmanızdır.

Bu imkanların sağlanması nedeni ile eğer ki Kıbrıs’a gitme gibi bir fikriniz var ise sizin açınızdan sorunsuz bir seyahat olacağı da kesindir. Diğer bir önemli detay ise Kıbrıs’ın pahalı bir yer olmasıdır. Gitme gibi bir niyetiniz var ise eğer buna yönelik bir hazırlığınızın olması da orada oluşacak olumsuz durumları önlemek adına çok faydalı olacaktır. Özellikle de sizin için hangi bankaların burada olduğunu araştırdık ve aşağıda detaylı bir şekilde bakabilirsiniz.

Şimdi dilerseniz Kuzey Kıbrıs’ta faaliyet gösteren bankalara göz atalım ;

Türkiye Bankaları

İş Bankası
Garanti Bankası
Halk Bankası
HSBC
Türk Bankası
Şeker Bank
TC Ziraat Bankası
ING Bank

Yerel Bankalar

İktisat Bankası
Universal Bank
Asbank
Limasol Bankası
Credit West Bankası
Yakın Doğu Bankası
Akfinans Bankası
Vakıflar Bankası
KKTC Kooperatif Merkez Bankası

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı