Kredi

Kredi Başvurum Neden Onaylanmıyor ?

Kredi başvurum neden onaylanmıyor sorusu günümüzde paraya ihtiyacı olan insanlar için oldukça önemli bir sorudur. Kredi kullanmak isteyen kişilerin belirli bazı kriterlere sahip olmaları gerekir. Bu kriterleri taşımayan kişilerin ise kredi onayı almaları mümkün değildir. Peki, kredi başvurusu neden olumsuz sonuçlanır?

Kredi Notunun Düşük Olması

Günümüzde bankalar tarafından öne sürülen kredi red nedenleri arasında en sık rastlanılanı kredi notunun düşük olmasıdır. Bu nedenle kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin mutlaka kredi başvuru doldurmadan önce kredi notu sorgulaması yapması gerekir. Bu sorgulamanın ardından elde edeceğiniz kredi skoru sonucuna göre başvurunuzu şekillendirmeniz durumunda kredi onayı almanız mümkün olacaktır. Örneğin kredi notu sorgulaması sonucunda orta riskli kredi notu olduğunu öğrenen bir kişinin 50 bin lira kredi kullanamayacağı bariz belli olduğu için kişi ya ipotekli ihtiyaç kredisi paketlerine yönelmeli ya da kredi tutarını revize ederek düşürmelidir.

Maaşa Göre Kredi Başvurusunda Bulunulmaması

Kişinin kredi başvurusunun reddedilme nedenleri arasında yer alanlardan biri de kişinin sadece kredi notu ortalamasına bakarak kredi başvurusunda bulunmasıdır. Kredi notu sorgulaması sonucunda kredi notu yüksek çıkan kişiler kredi hesaplaması yapmadan notlarına güvenerek kredi başvuru formu doldurmasıdır. Bunun sonucunda başvuruları reddedilen kişiler “kredi notum yüksek ama kredi alamıyorum” diyerek büyük bir şaşkınlık yaşamaktadır.

Bunun nedeni kişinin maaşı ile orantısı bulunmayan bir tutar için başvuruda bulunmasıdır. Bankaların bu konudaki tutumu genelde hep aynıdır ve kredi başvuru formu dolduran müşterilerinin ödemeleri gereken aylık kredi taksit tutarının belgelenebilir aylık gelirlerini aşmaması gerekir. Burada kredi başvuru formu dolduran kişi asgari ücret ile çalışıyor ya da maaşı bordrosunda asgari ücret olarak görünüyorsa bu durumda kullanabileceği kredi tutarının aylık ödemesi en fazla 650 lira olmalıdır.

Aksi durumda kredi başvurusu reddedilir ve kredi kullanımına izin verilmez. Bir diğer hesaplama yöntemi de parçadan bütüne gitmektir. Yani asgari ücret ile çalışan bir kişinin 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanmak istemesi durumunda aylık gelirinin yarısı ile vade süresinin çarpılması sonucu elde edilen tutar olan 23 bin 400 liraya kadar olan tutarlar için kredi onayı alması mümkündür.

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı