Kredi

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Banka kredisi, bankalar tarafından müşterilerin ihtiyaçlarına göre belirlenmiş çeşitlilikte olan toplu para kullandırma sistemidir. Bankaların sunduğu bu hizmet, müşteri gerek bireysel ihtiyaçları için, gerekse ticari ihtiyaçları için başvurup kullanabileceği hazır para kullanımını sunan bir sistemdir. Bireysel olarak ihtiyaç kredisi, konut kredisi ya da taşıt kredisi adı altında kullanılabilecek krediler mevcutken, diğer taraftan çok farklı ihtiyaçlar için tasarlanmış ticari krediler de mevcuttur.

Özellikle toplu paraya ihtiyaç duyulduğu dönemde yapılan kredi başvurusu kişilerin belirli ihtiyaçlarını toplu olarak karşılar ve bunun karşılığında belirli taksit sayısında bu paralar üzerine faiz de eklenerek bankalara geri ödenir. Başvuru yapabilmek için ise önceden banka şubelerine gitmek ve birçok belge ibraz etmek zorunlu iken, günümüzde SMS aracılığıyla ya da mobil banka ve internet şubesi üzerinden de belirli miktar dahilinde kredi başvurusu yapmak mümkündür. Böylece hem zamandan tasarruf edilir, hem de birkaç dakika içinde kullanıma hazır olan para hesaba aktarılmış olur.

Kredi Başvurusu İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kredi başvurusu yapılacağı zaman bankaların eski dönemlerde talepleri oldukça fazla idi. Öyle ki; çekilmek istenen tutara göre değişen ancak her kredi için geçerli olan bazı şartlar sağlanmak zorundaydı. Sabit bir gelire sahip olmak, düzenli sigorta ödemesi, borcun ödenemeyeceği durumlara önlem olması açısından bir ya da daha fazla sayıda kefil olacak kişi ve taşınamaz mal konumundaki bir varlık temini sağlanmalıydı. Ancak son dönemlerde belirli bir miktara kadar olan krediler için kredi başvurusu yapılırken yalnızca gelir belgesine sahip olmak yeterli geliyor. Hatta bankalar bu imkanı reklam amaçlı da kullanarak, kefilsiz şartsız kredi veriyoruz diyerek daha çok kişiye ulaşmayı bile hedefliyorlar.

Kredi Başvurusunda Onay Durumunu Etkileyen Koşullar Nelerdir?

Kredi başvurusu yapılırken bankaların ortak olarak dikkat ettiği birinci husus, Merkez Bankası’nca kayda alınan kredi notlarıdır. Kişinin banka karşısındaki itibarını ve güvenilirliğini belirleyen, böylece kredi başvurusu yapılırken banka tarafından kredinin onaylanma ihtimalini artıran bir etken olan kredi puanı, müşterilere verilen paranın geri ödenebilirlik hususunda sorun yaşatıp yaşatmayacağının bir öngörüsü olarak kabul edilir. Diğer bir husus ise yukarıda da belirtildiği üzere gelir durumudur. Gelir durumunu belgeleyen bir evrakla yapılacak başvurularda onay alma ihtimali de gelir miktarına aynı oranla artacaktır.

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı