Kredi

Kredi Çekmek Haram mı Caiz mi ?

Kredi çekmek haram mıdır ve ya tam tersi kredi çekmek caiz midir soruları inananlar için oldukça önemli sorular haline gelmişlerdir. Zira günümüzde ev almak için insanların tercih ettiği en yaygın yöntem kredi çekmek olmuştur. Bu kadar yaygın olarak kullanılan bir yöntem ev almak isteyenler için bir kolaylık sağlasa da özellikle dini noktada hassasiyet sahibi olan kişiler için büyük bir soru işareti olmaktadır. Bu konuda soru işaretlerine sebep olan temel şey ise kredi çekilen sistemin içerisinde faiz olgusunun da yer alıyor olmasıdır. Faiz bilindiği gibi İslami olarak yasaklanmış ve hatta büyük günahlardan sayılmış bir şeydir. Kredi de faizli bir sistem ile yürüdüğü için halk arasında bu durum şüphe ile yaklaşılmaktadır.

Kredi Çekmek de Faiz Yemek Gibi midir ?

Bu sorunun cevabı evet olacaktır. Yani kredi çekmeniz durumunda size belirli bir miktar para veriliyor ve bu para belirli bir süre içerisinde geri alınmak üzere veriliyor. Parayı geri öderken belirli bir faiz oranı üzerinden ödüyorsunuz. Yani şüphe girmeksizin faizli bir sisteme girmiş oluyorsunuz. Bu yüzden kredi çekmenin dini açıdan faiz alıp yemek ile hiçbir farkı bulunmamaktadır. Bu noktada faizi ödemek ve faizi yemek arasında fark olacağını söyleyenler vardır ancak bu da kesinlikle yanlış bir düşüncedir. İslam faiz almayı, vermeyi ve bu şekilde yapılacak her türlü işlemi haram kılmıştır. Yani faiz almak haram vermek caiz gibi bir düşünce kesinlikle yanlıştır. Bu noktada müslüman bireylerden beklenen tavır haram olandan uzak durmak ve asla kredi gibi işlemlere yakın durmamak olacaktır.

Kredi Çekmek Caiz Midir ?
Kredi Çekmek Haram mı Yoksa Caiz mi ?

Günümüzde etrafımız bankalar ile çevrelenmiş durumdadır. Müslümanlar, islami hassasiyete sahip olanlar da bu sistemin içerisine ister istemez girmektedir. Ancak zaruri olanlar ile keyfi olanları birbirinden ayırt etmek gerekir. Örneğin çalışılan işyerleri maaş ödemelerini bankadan yaparlar. Bu noktada çalışan kişinin yapabileceği herhangi bir şey bulunmamaktadır. Ancak ev almak her ne kadar bu çağda bir ihtiyaç da olsa mecburi bir gereklilik değildir. Kaldı ki bunun daha müspet yolları da bulunabilir. Faizli sistemlerin işlediği kredi yöntemleri yerine caiz olan sistemler tercih edilerek de daha farklı yollar ile ev sahibi olma imkanı vardır. Bu yüzden harama bulaşmak çok gereksiz olacaktır.

Finans Kurumları İle Ev Almak Haram Mıdır ?

Bildiğiniz gibi bankalar ikiye ayrılır. Genel olarak faizin işlediği bankalar ile finans kurumları bu yapıyı oluşturur. Bankalarda faiz kullanılırken benzer işlemleri yapan finans kurumları ise bunun yerine kar payı terimini kullanır. Benzer olmakla birlikte bu ikisi asla aynı şeyler değildir. Zira finans kurumunda kar ve zarar ortaklığı diye bir olgu vardır. Bu sistemde belirli bir miktar kar alabileceğiniz gibi aynı şekilde zarar etme ihtimaliniz de olabilir. Bu pratikte çok sık olmamakla birlikte mümkündür. Bu sayede de haram değil gayet caiz bir sistem olmaktadır.

Haram olan kredi çekme sistemi yerine bu şekilde finans kurumlarının sağladığı finansman desteğini tercih edebilirsiniz. Bazıları bu sistemlerin de şüpheli olduğunu söylese de alimler bu konuda fetva vermektedir. Ancak yine de yüksek hassasiyete sahip kişiler bunlardan da uzak durabilir. Son olarak kura sistemi ile ev almayı sağlayan ve şüphesiz helal bir sistem daha bulunmaktadır. Bunda da belirli bir ücret yatırarak kura ile her ay kime çıkar ise o kişiye talep ettiği ev alınır. Bu sistem gün sistemine benzerlik gösterir. Eğer ev almak istiyor ancak şüphesiz helal bir sistem arzu ediyorsanız bunları tercih edebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili çetrefilli bir sorunuz var ise buradan Diyanet İşleri Başkanlığının resmi sitesinden sorup güvenilir bir cevap alabilirsiniz.

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı