Kredi

Kredi Çekmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Kredi çekmek için belirli şartları sağlamak gerektiğini biliyoruz. Bunlardan bir tanesi de kredi çekmek için gereken belgelerdir. Bu şartlar bankadan bankaya değişiklik gösterebiliyor. Ancak temel olarak kredi çekmek için gereken şeyler küçük değişiklikler gösterse de belirli bir çerçevede şekillenmektedir. Çok büyük ve radikal farklılıklar gözlenmez. Bu yüzden genel olarak tüm bankalara hitap edebilecek şekilde kredi için gerekli belgeleri bir başlıkta toparlayabiliriz.

Kredi Çekmek İçin Hazırlanması Gereken Evraklar

Eğer kredi çekmek gibi bir isteğiniz var ise bu aşamada öncelikle kredi için uygun olup olmadığınızı öğrenmeniz gerekiyor. Eğer uygun durumda iseniz toplamanız gereken belgeler var. Kredi başvurusu yaparken bu belgelerin hazır bulunması çok iyi olacaktır. Hazırlamadan başvuru yapmak için giderseniz ekstra iş çıkarmış olursunuz. Zira belgeleriniz olmadan size net bir dönüş yapılmayacaktır. Belgeler ile birlikte başvuruya gitmeniz çok daha mantıklı olacaktır.

Kredi için hazırlanması gereken belgeler arasında ilk sırada elbette ki nüfus cüzdanı gelmektedir. Kimliğiniz bu resmi işlem için olmazsa olmazdır. İkinci gerekli evrak ise ikametgah belgesidir. Nereye bağlı yerde yaşadığınızı da evraklar ile belirtmeniz gerekiyor. Eğer ikametgah almak istemiyorsanız sizin üzerinize tanımlı olan bir adet herhangi bir fatura da işinizi görecektir. Özellikle muhtarlığa gitmek istemiyorsanız yanınızda götüreceğiniz fatura işinizi daha da kolaylaştırmış olacaktır. Ancak bu noktada genelde kabul edilse de ikametgahı zorunlu kılacak bankalar da olabilir. Bunu öğrenerek gitmeniz daha mantıklı olacaktır.

Kredi Çekmek İçin Gerekli Evraklar
Kredi Çekmek İçin Gereken Evraklar Nelerdir ?

Üçüncü önemli belge ise gelir bordrosudur. Bu oldukça önemli bir evraktır. Zira size ne kadar kredi verilebileceği ile ilgili belirlemeler yapılırken bakılan en önemli evrak bu olmaktadır. Ne kadar miktarda ödeme yapabilirsiniz diye bankacılar bu belgeye özel olarak bakacaklardır. Özel sektörde çalışıyorsanız ya da memur iseniz maaşlarınızın yatırıldığı bankadan otomatik görüntüleme yapılabilir. Ancak bunun dışındaki çalışanların son maaşlarının bordroları ve şirketten imzalı sirkülerinin kopyası da bulundurulmalıdır.

Emekli olarak kredi çekmek isteyenler yine benzer şekilde maaşlarının yatırıldığı bankaya bir evrak vermeleri gerekmez. Eğer farklı bir bankadan kredi talep edilecekse e devlet sistemi üzerinden ilgili belgeyi çıktı alarak götürebilirler. Eğer emekli olduğu halde çalışan bir kişi ise bunu da belgelemesi gerekmektedir.

Kredi için Süreç Nasıl İlerler ?

Kredi çekerken en önemli kısım sizin evraklarınızı eksiksiz olarak vermeniz ve tüm şartları sağlıyor olmanızdır. Bu noktadan sonra işlem çok da uzun ve sıkıntılı olmayacaktır. Kredi çekmek için bu evrakları teslim ettikten sonra sizinle ilgili incelemeleri banka yetkilileri yapar. Bu aşamadan öncelikle sizin bankalar arası kredi notunuza bakılır. Kredi verilip verilmeyeceği ve ne kadar verileceği ile ilgili en önemli nokta burasıdır. Eğer notunuz iyi ise kredi alırsınız. Ancak miktarı için gelir durumunuz dikkate alınır. Eğer ikisi de sıkıntısız ise talebiniz doğrultusunda kredi verilecektir. Ancak aksi taktirde talebiniz geri çevrilebilir. Ya da istediğiniz miktardan daha az bir oranda kredi çekmeniz uygun görülebilir. Bu gibi durumlarda sonuç diğer bankalarda da fazla değişmeyecektir. Bu duruma sebep olan faktörü ortadan kaldırarak denemenizi tekrar tekrar yapabilirsiniz.

Kredi çekmek haram mı caiz mi ?” merak ediyorsanız bu yazımızdan detaylıca öğrenebilirsiniz.

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı