Kredi Kartları

Kredi Kartı Borç Erteleme Nasıl Yapılır?

Bankaların bizlere sunduğu hayatımızı mali açıdan kolaylaştıracak hizmetlerinden biri olan kredi kartı da, günümüzde kampanyalardan yararlanma fırsatları sunduğu için ve taksitli ödeme avantajlarına sahip olduğu için sıklıkla tercih edilmekte. Buna nazaran bazen nakit olarak görmediğimiz için farkında olmadan açılmalar yaşanabiliyor ve ay sonunda ödeme konusunda sorunlar yaşanabiliyor. Asgari tutar olarak ya da dönem borcu olarak karşımıza gelen hesap ekstresinde kimi zaman dönem borcu yüklü miktarda olabiliyor ve bu nedenle kredi kartı borç erteleme her ne kadar tavsiye edilen bir yol olmasa da tercih edilmek zorunda kalınabiliyor.

Bankalardan gönderilen kredi kartı ekstrelerinde detaylı olarak yer verilen harcama detayı, faiz tutarları, dönem borcu, kalan limit gibi bilgilere ek olarak bir de asgari ödeme tutarı başlığıyla belirtilen bir tutara da yer verilir. Bu demektir ki, dönem borcunu ödemeyecek durumda iseniz en az asgari tutarı ödeyerek borcu bir sonraki hesap kesim tarihine kadar erteleyebilirsiniz. Ancak belirtmek gerekir ki; asgari tutar ödeyerek ertelenen borçlar bir sonraki ayda daha yüksek tutarla karşımıza gelmekte çünkü gecikmeden dolayı günlük olarak faiz tutarı da işleme konmaktadır.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur ?

Kredi kartları da krediler gibi bankaların belirli bir sözleşme karşılığı sunduğu hizmetlerdir ve bu sebeple, sözleşmeler gereğince borçları ödenmediği takdirde idari takip ya da yasal işlem süresi başlatılır. Bu durum geriye dönülmesi çok da kolay olmayan bir süreç olmasından dolayı, borcun ödenmesi sırasında çok dikkat edilmeli ve 3 aylık bir gecikmeye ya da sürekli gecikmelere imkan verilmemelidir.

Yasal takip sonrasında Merkez Bankası’nın kayda aldığı kara listeye girmemek adına karın dönem borcu ödenemiyorsa bile en azından asgari tutarı yatırarak da kredi kartı borç erteleme yapabilir, böylelikle bir diğer hesap kesim tarihine kadar bir aylık bir süreç kazanmış olabilirsiniz. Aksi takdirde kara listeye girildiğinde kredi notu düşer, en az 5 süre boyunca bankalara ait herhangi bir ürün veya hizmetten yararlanılamaz. Çünkü bankalar ortak olarak itibarınız açısından kredi notuna bakar ve kullandıracağı hizmet karşılığını alıp alamayacağını o şekilde anlar.

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı