Kredi Kartları

Kredi Kartı ve Banka Kartı Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Kredi kartı ile banka hesap kartı arasındaki farkı daha açık bir şekilde açıklamak için, öncelikli olarak kredinin ne anlama geldiğini açık bir şekilde belirtmek daha faydalı olacaktır. Krediler, çeşitli tüketici finansman kuruluşları ya da bankalar tarafından tüketicilere sunulan borç paralardır. Bu kredi, anlaşma yapılarak para alınan kurumdan ya da bankadan direkt olarak nakit şekilde alınabilir, banka hesabına aktarılması istenebilir. Kredi kullanırken borcun ne tarihe kadar hangi oranlarda ödenecek olduğu açık bir şekilde belirtilir ve kredi kullanan taraf, sözleşme imzalayarak kullanmış olduğu kredinin kullanım şartlarını kabul etmiş sayılır.

Alışverişlerde Kredi Kartı Kullanımı

Kredi kartları, günümüzde kullanılan en popüler finansman aracı durumundadır ve kullanıcılarına alışverişleri sırasında kredi kullanma olanağı sunmaktadırlar. Alışveriş sırasında kredi kartları POS cihazına geçirilir, alışveriş tutarı ile şifre girildikten sonra onay verilerek alışverişler onaylanır. Satıcı olan kurumun yaptığı herhangi bir taksit olması halinde alışveriş bu şekilde taksitlendirilebilir ya da tek seferde gerçekleştirilen çekimlerde, bankaların mobil bankacılık uygulamaları aracılığıyla da taksitlendirme işlemi uygulanabilir.

Tüm bu işlemler sonrasında geçen 30 gün ya da ekstre gününe kadar geçen günler boyunca banka, müşterilerinin o ay için ödemek durumunda oldukları borçları hesaplarlar ve bu şekilde kişilerin aylık ödeme durumunda olduğu minimum ödeme ile dönem borçları çıkar. Hesap kesim tarihinden itibaren dönem borcunun ödenmesi durumunda kredi kartlarına herhangi bir faiz işlenmemektedir fakat asgari ödeme tutarının ödenmesi ya da borcun ödenmemesi halince kredi kartının kalan borcuna faiz işletilmeye başlanır.

Kredi Kartı Görselleri
Kredi Kartları

Alışverişlerde Hesap Kartı Kullanmak

Alışverişlerde banka kartı kullanarak alışveriş yapmak şu şekilde gerçekleşmektedir; alışveriş sonunda kasada ödeme gerçekleştirirken banka kartı POS cihazına yerleştirilir, alışveriş tutarı ile şifre girilerek alışverişin karşılığı ödenmiş olur. Bu işlem sonucunda banka kartlarının bağlı olduğu hesaplardaki bakiyeden TL düşüşü gerçekleşir. Hesaplarda alışveriş tutarını karşılayacak kadar bakiye olmaması halinde alışveriş, banka kartı kullanarak ödenemez. Banka kartları kullanılarak aynı zamanda yalnızca bankanın kendi ATM’ lerinden değil, diğer bankalarla oluşturulan ortak ATM’ lerden de para çekimi gerçekleştirilebilir ve nakit ihtiyacı giderilmiş olur. Ortak ATM’ lerinden çekilen paralar için belirli yüzdeliklerde (kullanılan ATM’ ye göre değişir) işlem ücreti alınmaktadır.

Nakit Para Çekimi

Kredi kartı kullanılarak ATM’ lerden nakit avans adı verilen ve kısa vadeli ve yüksek faizli kredi olarak nitelendirilebilecek olan paralar çekilebilmektedir. Kredi kartı kullanılarak ATM’ lerden nakit avans çekilmesi durumunda bu paraların ödeneceği güne kadar günlük faiz uygulaması gerçekleştirilir. Nakit avans kullanmak, bankadan kredi almak için çeşitli prosedürleri yerine getirmek gibi bir dizi şart gerektirmediğine rağmen faiz gideri bakımından çok daha ağır koşullara sahiptir. Tüm ATM’ lerden nakit avans çekilebilmektedir.

Banka kartı kullanılarak nakit para çekimi gerçekleştirilirken, banka kartının bağlı olduğu hesapların bakiyesinden düşülerek nakit çekimi gerçekleştirilir. Bu para çekimleri, daha öncesinde hesaba aktarılan paralardan yapılmaktadır. Bir başka şekilde de kredili mevduat hesabı bulunan kişiler, kredili mevduat hesaplarından banka kartları aracılığıyla para çekebilmektedirler fakat bu para çekiminin de belirli bir günde geri ödemesi bulunmaktadır.

Banka Kartı Görseli
Banka Kartları

Şifre Kullanımı Bakımından

Kredi kartı kullanarak yapılan alışverişlerde Chip Pin sistemi sayesinde POS cihazına yerleştirilen karta şifre girilerek alışveriş yapılmaktadır. Şifre kullanarak alışveriş yapılabilmesine rağmen bazı kullanıcılar, kart slipine imza atarak alışverişlerine devam etmeyi tercih edebilmektedirler. Son yıllarda popülerliği artan temassız kart uygulamasıyla da kartların POS cihazlarının yakınına getirilmesi suretiyle temassız kart bakiyesinden alışveriş tutarı düşülmektedir. Fakat temassız kart uygulamasının toplu taşıma araçlarını ve toplu- halka açık alanları çok kullanan kişiler için büyük zararları bulunabilir. Bazı kötü niyetli kişiler, mobil POS cihazlarını kullanarak kişilerin temassız bakiyelerinden düşecek sahte alışverişler gerçekleştirmektedir. Bu hususa dikkat edilmelidir.

Banka kartı ile alışveriş yapımında kişilerin kesin şekilde şifre kullanmaları gerekmektedir. Alışveriş slipine imza atmak gibi bir durum söz konusu olmadan kişilerin banka kartlarının şifresini girerek alışverişlerine son vermeleri gerekmektedir.

Size yararlı olabileceğini düşündüğümüz bir makalemiz var. Öğrencilere kredi kartı veren bankalar hangisi merak ediyorsanız hemen finanstr.net/ogrencilere-kredi-karti-veren-bankalar/ tıklayın ve öğrenin

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı