Kredi Kartları

Kredi Kartımdan Nakit Avans Çekemiyorum ?

Kredi kartları, günlük alışverişlerde ve çeşitli ihtiyaçların karşılanmasında insanların bir numaralı finansman araçları içine kendisini de dahil ettirmiş ve yerini iyice sağlama almıştır. Gerek fiziksel ortamlardan yapılan alışverişlerde gerekse internet ortamından yapılan alışverişlerde kullanılan kredi kartları, insanların yaşamlarını son derece kolaylaştırmakta ve nakit dengelerini sağlamada yardımcı olmaktadır.

Nakit konusunda sıkışıklık çeken kişilerin kredili olarak alışveriş yapmalarına imkan sağlayan kredi kartları, aynı zamanda nakit ihtiyacı duyan kişilerin nakit para almalarında da kullanılabilmektedir. Nakit avans denen ve kredi kartları kullanılarak alınan bu paralar, kredi kartı limitinden düşmekte ve kredi kartı ekstresinin borcu ödeninceye kadar günlük faiz işlenen bir çeşit kredidir. Borcun tamamı ödeninceye kadar kişilerin kartlarına nakit avans faizi günlük olarak işlemektedir.

Bazı durumlarda nakit ihtiyacını karşılamak için kredi kartlarından nakit avans çekmek gerekebilir. Bu durumlarda kredi kartlarından nakit avans çekilemediğini durumlarda nakit ihtiyacı içinde olan kişiler büyük zorluk içinde kalabilirler.

2011 yılında Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’ nun aldığı bir karara göre, dönem borçlarının yalnızca asgari tutardaki kısmını ödeyen ve bu davranışı da alışkanlık haline getirmiş olan kişilerin kredi kartları, nakit avans özelliğine kapatılacaktır. Kredi kartı borcunun tamamı ödeninceye kadar da kredi kartının nakit avans özelliği kullanıma kapalı şekilde tutulacaktır.

Kredi Kartı ve Nakit Avans
Kredi Kartımdan Neden Nakit Avans Çekemiyorum ?

Nakit avans özelliğinden faydalanarak kredi kartlarından para çekmek isteyen kişiler, kredi kartlarının dönem borcunu düzenli şekilde ödemek durumundadırlar. 3 ay üst üste denk gelecek şekilde yalnızca asgari oranda ödeme yapan ya da ödemelerinde sorun yaşayan kişilerin kredi kartları, nakit avans özelliğine kapatılacaktır.

Bir başka seçenekte de kredi kartı limitleri söz konusu olmaktadır. Bilindiği üzere nakit avans, kredi kartlarının limitinden düşülmektedir. Kredi kartının kullanılabilir limitinden daha fazla tutarda kullanılmak istenen nakit avansa banka onay vermeyecek olduğu için nakit avans kişilerin eline geçmeyecektir.

Peki bu durumların önüne nasıl geçilir ve nasıl nakit avans kullanılabilir? Öncelikle, nakit avans kullanılacak olan kredi kartının düzenli şekilde dönem borcu ödenen bir kredi kartı olması gerekmektedir. düzenli şekilde borcu ödenen kredi kartlarının nakit avans kullanması konusunda herhangi bir sorun bulunmayacaktır.

Aynı şekilde, nakit avans kullanılmak istenen kredi kartlarının limitlerinin de müsait olması gerekmektedir. Kredi kartlarının dönem borçlarının düzenli şekilde ödeniyor olması ve kullanılabilir limitlerinin sürekli olarak açık tutulması, istenen zamanlarda kredi kartlarından nakit avans kullanılabilmesini sağlayacaktır.

Nakit Avans Yerine

Nakit avans kullanımı, kredi kartlarının ATM’ lere yerleştirilmesi ve istenen tutarı girilmesi kadar kolaydır. Neredeyse herkesin bildiği bu uygulama ile kişiler, bankalardan faydalanabilecek oldukları düşük tutardaki ihtiyaç kredilelerini, hiçbir evrak işlemi ya da beklemeye gerek kalmadan alabilmektedirler. Bu hızlı işlemlerin sonucu olarak da kullanılacak olan paraya günlük olarak faiz işletilmektedir ve bu paranın bir sonraki son ödeme tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir aksi halde faiz işlemesi devam edecektir.

Yüksek faizli nakit avanslardan faydalanmak yerine bankaların çeşitli şekillerde sunmakta oldukları ihtiyaç kredilerinden faydalanmak daha mantıklı olacaktır. Hem daha uygun faiz oranlarından hem de uygun vadelerden faydalanan kişiler, krediyi almak için bir takım belge ve evrak işlemine katlanacak olsalar da sonunda rahat bir nefes alabileceklerdir.

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı