Kredi Kartları

Kredi Kartına Ne Zaman Faiz Gelir ?

Kredi kartları, toplumda her kesim tarafından en sık olarak kullanılan, fakat aksine çok fazla insanın bilgisi olmadığı dijital alışveriş yöntemleridir. Özellikle kredi kartlarının faiz işleyişi ve bu faizlerin hangi durumlarda işletildiği, bir çok kesim tarafından tam olarak bilinememektedir. Burada vereceğimiz bilgiler, kredi kartı sahipleri açısından önemli ipuçları içermektedir.

Kredi kartlarında faiz işletilmesi durumu, genellikle bankanın talimatlarına uyulmadığında ortaya çıkmaktadır. Özellikle asgari borç tutarının altındaki ödemelere faiz işletilmesi, çok sık olarak uygulanan bir yöntemdir. Örneğin 2000 tl borcu olan bir kredi kartının asgari ödemesi, 2017 yılı itibariyle tüm borcun yüzde 30’udur. Yani buradan yola çıkarsak, 2000 tl’lik bir kredi kartının asgari ödeme tutarı 600 tl’dir. Eğer kart sahibi, 600 tl yerine bankaya 500 tl’lik bir ödeme yaparsa, banka bu durumda faiz işletecektir. Bu faiz uygulaması da şu şekilde yapılmaktadır:

600 tl yerine yerine 500 tl ödendiğini farz edelim. Bu durumda asgari tutardan 100 lira eksik yatırılmıştır. Yani buradaki 100 tl’ye, yüzde 2.52 oranında gecikme faizi uygulanmaktadır. Geri kalan 1400 tl tutarındaki borca ise, akdi faiz adı verilen merkez bankasının belirlemiş olduğu faiz uygulanmaktadır.

Kredi Kartına Faiz
Kredi Kartına Faiz Ne Zaman Gelir ?

Bir diğer faiz işletilme durumu da, kişinin asgari ödeme tutarını geç yatırmasıyla oluşur. Örneğin 300 tl’lik asgari ödeme tutarı olan, hesap kesim tarihi 1 eylül olan ve son ödeme tarihi 10 eylül olan bir kredi kartını ele alalım. Kişi burada yapacağı ödemeyi 11 eylül tarihinde yaparsa, banka 1-10 eylül tarihini gecikmiş olarak kabul eder. Bu durumda geri kalan borca yüzde 2.02 oranında faiz işlemi uygular. Bu işlemlerin hepsi bir sonraki ayın ekstresinde detaylı olarak yer almalıdır.

Genellikle kredi kartının amacı dışında kullanılması, kredi kartlarından nakit çekilmesi vasıtasıyla olmaktadır. Amacı dışında kullanılması dememizin sebebi ise, nakit çekimi sonucu bankanın aşırı oranda faiz uygulamasından kaynaklanmaktadır. Örneğin kredi kartınızın nakit avans bölümünden 200 lira çektiğinizi varsayalım. Bu çekmiş olduğunuz 200 liranın nakit faizi, aynı gün işlemeye başlar. Bu faiz, hesap kesim tarihine kadar her gün boyunca çekmiş olduğunuz tutarın yüzde 2.02’si olarak belirlenmiştir. Böylece kaba bir hesap yaparsak; hesap kesim tarihinize 10 gün kala kartınızdan çekeceğiniz 200 tl için bankaya geri ödemeniz gereken tutar yaklaşık olarak 240 tl’dir. Bu da kredi kartı nakit avans uygulamasının ne kadar maliyetli olduğunu ortaya koymaktadır. Bu yüzden bir çok finans uzmanı ve banka çalışanı, gelir-gider dengesi yerinde olmayan kişilerin bu yönteme mecbur kalmadıkça başvurmamasını tavsiye etmektedir.

Tüm bu durumlarda bankaların faiz işlettiklerini gördük. Peki hangi durumlarda bankalar faiz uygulamasını kullanmazlar? Bu sorunun cevabı çok basit ve kısadır. Tüm bankalarda uygulanan temel prensip, zamanında ve tüm borcun ödenmesidir. Bu durumlarda bankalar herhangi bir faiz uygulamasına gitmemektedirler.

Bankacılık sisteminde, kredi kartlarına dair bilinmesi gereken belli başlı şeyleri göz önüne alırsak bunların en başında faiz oranları yer alır. Bu faiz oranları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenmektedir. Her üç ayda bir düzenli olarak yapılan toplantılar sonucunda, piyasanın ve bankacılık sisteminin işleyişine göre bu oranlar güncellenmektedir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, faiz oranlarını belirlemede tek sorumlu ve yetkili kurumdur. Bu yüzden bu faiz oranları ve hesaplamaları, gerekli görüldüğü takdirde kendisi tarafından ani olarak değiştirilebilmektedir.

  • Kredi kartı gecikme faiz oranı %2.52
  • Tüm borca uygulanan ve akdi faiz olarak isimlendirilen oran %2.02
  • Tüm borcun asgari ödeme tutarını belirleyen faiz oranı %30

Bu faizlerin haricinde, Maliye Bakanlığının bankalardan almış olduğu bir takım vergiler de bulunmaktadır. Bu vergiler her bankada aynı olsa da, kişinin kredi kartı borcuna göre vereceği miktar da değişmektedir. Bu oranların detaylarını bankanızın müşteri hizmetleri bölümünden rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı