Kredi Kartları

Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma Ve Kapattırma Nasıl Yapılır?

Kredi kartlarının olmadığı bir sektör yok değil mi? Kullanım alanı bakımdan oldukça yaygınlık kazanması nedeni ile de her geçen gün hakkında merak edilen konular olduğu da diğer bir gerçektir. Bir diğer kullanım alanı ise kredi kartları sayesinde internet üzerinden alışveriş imkanı sağlamasıdır. Bir diğer önemli detay ise internet üzerinden yapılan alışverişler kimi zaman içinde sorunlar taşımaktadır. Bunun sebebi ise kredi kartı bilgilerinin oldukça rahat bir şekilde kopyalanıyor olmasıdır. Eğer ki böyle bir durum olur ise kart sahibine ait olan bilgiler tamamı ile kopyalandığı için de kartta yer alan tüm para boşaltılacaktır. Bundan ötürü de bir sürü insan mağduriyet yaşamaktadır. Kredi kartları için online alışverişin kapanması adına oldukça soru gelmesi nedeni ile biz de sizler adına bu yazıyı ele aldık. Bu anlamda bilgi almak istiyor iseniz yazıyı okumanız size yarar sağlayacaktır. Özellikle de konu ile alakalı olarak mağduriyet yaşamış iseniz bir daha olmaması adına bu yazı size yol gösterecektir.

Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma
Kredi Kartını İnternete Açma

Müşteri Hizmetlerini Arayarak Kredi Kartınızı Online Alışverişlere Kapatabilirsiniz.

Son dönemler itibari ile internet alışverişleri oldukça artış göstermektedir. Bunun nedeni ise insanların artık internet üzerinden daha fazla alışveriş yapıyor olmasıdır. Bir diğer önemli detay ise genel itibari ile internet alışverişinin daha karlı olmasıdır. Buna ek olarak taksit imkanı sağlaması da diğer bir yönüdür. Bunların yanı sıra kredi kartı bilgilerinin kopyalanması da oldukça kolay bir işlemdir. Eğer ki sizde kartınızı online işlemlere kapatmak istiyor iseniz eğer kullandığınız bankaya ait olan müşteri hizmetleri üzerinden bunu yapmanız mümkün olacaktır. Bunu yapmanız halinde eğer ki kart bilgileriniz birilerinin eline geçmiş olsa da kartınızdan para çekilmesi gibi bir durum yaşamamış olacaksınız. Bunun nedeni ise online ortamdan alışveriş imkanı sağlamamasıdır. Neticede internet üzerinden bir gider yapmamış olacaksınız. Bu sayede pek çok aksi durumun önüne geçmiş olursunuz. Bir diğer önemli detay ise gereksiz masraflardan kaçınmaktır.

Online Alışverişlerde Sanal Kart Kullanın.

Bir diğer seçenek ise sanal kart kullanmak olacaktır. Eğer ki internet üzerinden alışveriş yapan birisi iseniz de kartınızın bilgilerinin kopyalanmadan kullanılmasını istiyor iseniz bu kart size bunu sağlayacaktır. Sanal kart sayesinde sizin belirlediğiniz miktar üzerinden alışveriş yapmanız sağlanacaktır. Belirlenen limit baza alınarak alışveriş yapılması halinde kartta limit kalmaması nedeni ile kartın bilgileri kopyalansa dahi bir sorun olmayacaktır. Bunun içinde yapmanız gereken işlem online siteler adına ne kadar alışveriş yapacağınızı belirledikten sonra müşteri hizmetleri iletişime geçmek olmalıdır. Bu sayede internet ve mobil bankacılık üzerinden sanal kart kullanmak olacaktır. Diğer bir artı yön ise karta ait olan limiti sizin belirlemenizdir. Çok kısa zaman içinde bu işlem gerçekleşir ve internet alışverişleri bazında kota koyma hakkınız da vardır. Bunu ayarlamak da kısa sürecektir. İnternet bankacılığı üzerinden hesabınıza giriş yaparak ayarlar kısmı üzerinden bunu yapabilirsiniz.

Kredi Kartını İnternet Alışverişine Kapatma
Kredi Kartını İnternete Kapatma
Sadece İnternet Alışverişleri İçin Kullanılabilecek Sanal Kart Veren Bankalar

Bu amaca yönelik hizmet veren bankaları sizler adına ele aldık. Bu sayede sizin de içiniz rahat edecektir. Bu noktada hizmet veren bankalar ise;

  • Yapı Kredi Bankası
  • İş Bankası
  • Ziraat Bankası
  • Akbank
  • Halkbank
  • Garanti Bankası

Bu bankalara ait olan kartlar ise hem sanal kart hem de kredi kartı özelliği barındırmaktadır. Bu noktada yapmanız gereken ise bankadan bilgi almak olmalıdır. Böyle bir durumda sanal kartınız olması yine de önem arz etmektedir. Sanal kart kullanmak istiyor iseniz eğer yapmanız gereken diğer bir iş ise bankanıza ait olan bir şubeye giderek bu isteği belirtmek olmalıdır. Bir diğer detay ise kartı internet alışverişine aktif hale getirmek olmalıdır.

İnternette Kredi Kartı Kullananların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kartınızın internet üzerinden alışveriş sağlayan bir hale gelmesi neticesinde gelen ekstreleri düzenli olarak kontrol etmeniz yararlı olacaktır. Bir diğer ifade ile almamış olduğunuz bir ürünün parasını ödemek zorunda kalmayın. Ekstreler sayesinde kart güvenliği de sağlanmış olacaktır. İnternette yapabileceğiniz sanal harcama limitinizi de belirlemeyi unutmayın. Bir diğer detay ise bu limitleri yüksek tutmamaktır. Eğer ki kartınız başkasının eline geçerse bu limitlere takılma durumu olacaktır. Bir diğer önemli detay ise kart şifresi ve CCV güvenlik numarasını kimse ile paylaşmayın. Alışveriş yapmanız halinde sizden şifrenizi isteyen sitelere kesinlikle güvenmeyin. Kart şifrenizi vermek gibi bir hata yapmayın.

3D Secure Özelliğini Mutlaka Kullanın

Bir diğer önemli konu ise internet üzerinden alışveriş yapmanız halinde 3D Secure özelliğini kullanmakta olan siteler üzerinden ihtiyacınızı giderin. Bu sistemin size sağlayacağı ise bankanıza kayıtlı olan numara üzerinden size bilgi verilmesi ve neticede onay alınmasıdır. Bu sayede daha güvenli alışveriş yapmış olursunuz. Genel itibari ile konumuz bu şekilde idi. Umarız size yarar sağlar. Sağlıcakla kalın, görüşmek üzere.

 

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı