Kredi Notu

Kredi Notu Az Riskli Olanlar Kredi Çekebilir Mi ?

Kredi çekmek artık hepimiz adına oldukça kapsayıcı bir durum haline geldi. Özellikle de birçok alanı kapsayan kredi türlerinin olması da bu durumda etkilidir. Bundan ötürüdür ki konu ile alakalalı olarak fazlası ile soru gelmektedir. Bugünkü yazımızda sizler için kredi çekmek isteyen bir kişinin kredi notu düşük ise şansı var mı buna bir bakmış olacağız.

Daha evvelde ifade ettiğimiz üzere krediler artık oldukça hayatımızda. Hatta öyle ki artık insanlar banklara uğramadan mal mülk sahibi olamaz hale geldi. Bu noktada herkesin kredisini geri ödemesi de oldukça önem arz etmektedir. Sebebi ise bu kredi notunun ilerde sizin karşınıza çıkacak olmasıdır. Bir diğer açıdan kredi notu eğer ki düzenli ödeme yapan bir birey değilseniz başa beladır. Bundan ötürüdür ki biz de sizlerin aklında olan sorulara bu sayede cevap vereceğiz. Her ne amaç ile olursa olsun krediye ihtiyacı olan insanları karşılaştığı bir durumdur kredi notu. Bundan ötürü de riskli bir nota sahip iseniz amacınıza ulaşmanız daha zor olacaktır. Dediğimiz gibi burada amaç ne olursa olsun önem arz eden nokta sizin o krediyi almanız olmalıdır.

Günümüzde pek çok insan kredi notu konusunda mustarip bir şekilde iş görmektedir. Merak edilen bir konuda eğer ki kredi notu riskli kredi alınıp alınmayacağıdır. Biz de bu konu ile alakalı araştırmalar yaptık ve detayları yazımızda. Buradan hareket ile gerekli olan önlemleri almış olursunuz. Bu noktada daha iyi anlaşılması adına sizlere bazı tanımlar yapmak istedik.

Kredi notunun ne olduğunu ele almak gerekli olur ise eğer Türkiye’de yer alan büyük bankaların bir araya gelerek Kredi Kayıt Bürosuna Bağlı Findeks adlı aralıkta herkesin kredi notunu ortaya koyan bir aralık bulunmaktadır. 0 ile 1900 arasında olan bu puanlar elbette ki kafaya göre bir dağılımı içermemektedir. Bu noktada önem arz eden konu sizlerin borcunuza ait olarak ödeme alışkanlıklarınızdır. Bir diğer kriter ise bankacılık işlemlerinden ne kadar yararlandığınız ile de alakası bulunmaktadır. Bu kriterlere bakarak bu aralıklarda değerler ortaya konmaktadır.

0 – 799 arası (Çok Riskli) – Kredi alması noktasında düşük olan puan türüdür.

800 – 1299 arası (Orta Riskli) – Kredi başvurusunda bulunulması halinde riskli olmasının yanı sıra ipotek veya kefil gösterme gibi seçeneklerden biri ile kredi verilebilecek olan puan türüdür.

1300 – 1499 arası (Az Riskli) – Kredi alınması noktasında az riskli gruptur.

1500 – 1699 arası (İyi) – Ödemelerini zamanında yapan ve kredi notu iyi olan grup olarak geçmektedir.

1700 – 1900 arası (Çok İyi) – Kolayca kredi alabilen gruptur.

Kredi Notu Az Riski
Kredi Notu Az Riskli Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kredi notunun iyi olarak değerlendirilmesi için üstte de görüldüğü üzere en az 1500 ve üzeri olması gerekmektedir. Bu durumda eğer ki bu aralıkta bir değere sahip ise kredi notunuz kolay bir şekilde amacınıza ulaşırsınız. Yukarıda yer aldığı üzere 0 ile 799 arasında olan kredi notları için kredi almanın mümkün olup olmadığını inceleyelim isterseniz.  Eğer ki bu puana sahip iseniz %80 -90’lık kısmın hukuki süreç ile karşı karşıya kaldığını belirtmek isteriz.

Bu kişilerin yapması gerekli olan ödemeleri zamanında yapmaması nedeni ile burada yer aldığı da diğer bir gerçektir. Bankaya olan borcunuzu ödeyemez iseniz kırmızı kalem yer ve kara listeye girersiniz. Eğer ki bu listeye girer iseniz de ancak 5 sene sonrasında çıkmış olursunuz. Bundan ötürü bu aralıkta yer alan kişilerin kredi alma şansları oldukça düşük bir ihtimaldir. Bir diğer önemli nokta ise herkes aynı sonuç ile karşılaşmayacaktır. Buna bir örnek ise eğer ki orta riskli grupta yer alıyor iseniz bir anda çok riskli gruba düşme şansınız da olacaktır.

Size belirtmek istediğimiz diğer bir önemli husus ise bu notun yüksek olması ya da düşük olmasında sadece ve sadece sizin ödeme alışkanlığınız etkidir. Bundan ötürü de gerekli olan ödemeleri zamanında yapacak olur iseniz bir sorun kalmayacaktır. Daha sonrasında böyle sorunlar ile karşılaşmamış olacaksınız. Yani ödemeleriniz düzenli yapacak olur iseniz eğer gruplar arasında olumlu bir seyir olacaktır. Şayet tam tersi bir durum olur ise de elbette ki sonuç istenmeyen bir şekilde olacaktır. Bundan ötürü de işi baştan sıkı tutmak size fazlası ile yarar sağlar.

Kredi kullanmak demek sadece o parayı almaktan ibaret değildir. Daha sonrasında banka ile girdiğiniz münasebet bu noktada fazlası ile önemlidir. Bundan ötürü de ödemeleriniz düzgün bir şekilde yapmak size en fazla katkı sağlayacak olan unsurdur. Bu dediklerimizi göz önüne alır iseniz eğer istediğiniz krediyi almada bir sorun yaşamazsınız. Genel itibari ile konumuz bu şekilde idi. Umarız size fayda sağlar. Sağlıcakla kalın, görüşmek üzere.

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı