Kredi Notu

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ? [Tüm Yolları]

Kredi notu nasıl öğrenilir sorusu çok fazla önem arz eden bir soru durumuna gelmiştir. Zira eskiden sadece kredi onayı alınmasında önemli bir kriter olarak kabul edilen kredi notu ortalaması günümüzde kullanılmak istenen kredilerin faiz oranlarının belirlenmesinden araç kiralama başvurularına kadar pek çok alanda dikkate alınmaktadır.

Kişinin kredi notu yükseldikçe vadeli işlemlerde onay alması kolaylaşırken bankacılık sektöründe de yüksek kredi notu ortalaması kişinin değerli müşteri olarak kabul edilmesini sağlar. Yani aslında günümüzde kredi skoru kişinin güvenirliğini ortaya koyan en önemli veri olarak kabul edilmektedir.

Kredi Notu Nedir?

Bankalar üzerinden işlem yapan kişilerin bu işlemlerdeki performansını ortaya koyan ortalamasına kredi notu adı verilmektedir. Bankalardan son 5 seneyi kapsayan zaman dilimi içerisinde çekilen krediler, kullanılan kredi kartları ve kredili mevduat hesaplarının ortalamaları ile ödeme düzenleri gibi farklı pek çok veri kullanılarak hesaplanan kredi notu her geçen gün daha fazla alanda değerlendirme amacı ile kullanılmaya devam edilmektedir.

Findeks ile Kredi Notu Öğrenme

Not ortalamasını öğrenmek isteyen kişilerin yapmaları gereken şey kredi notu sorgulaması işlemini gerçekleştirmektir. Bunun için kullanabileceğiniz farklı yöntemler bulunmakta olup bunlardan ilki aynı zamanda sistemin sahibi de olan Findeks internet sitesi üzerinden sorgulamada bulunmaktır. Bunun için internet sitesini ziyaret ederek üye olmanız yeterli olacaktır. Üstelik ilk kez kredi notu sorgulaması yapan kişilere Findeks internet sitesi üzerinden ücretsiz kredi notu sorgulaması yapılmasına da izin verilmektedir.

Yani ücretsiz kredi notu öğrenme işlemleri için Findeks internet sitesini kullanmanız mümkündür. Ancak ücretsiz olarak yapılacak olan sorgulamalar sadece ilk sorgulama işlemini yapacak olan kişilere tanınan bir haktır ve sonraki yapılacak olan sorgulamalar için 4.50 liralık ek bir ücret talep edilmektedir.

SMS İle Kredi Notu Öğrenme

Cep telefonunu üye olmadan çok daha kolay bir şekilde öğrenmek isteyen kişilere SMS ile kredi notu sorgulaması hizmeti sunulmaktadır. Bunun için Avea ya da Turkcell hattı olan bir cep telefonunun SMS bölümünden kimlik numaranızı yazdıktan sonra arasında bir boşluk bırakarak doğum senenizi yazdıktan sonra oluşturduğunuz kredi notu sorgulaması mesajınızı 1122 numarasına göndermeniz yeterli olacaktır. Kredi notu sorgulama ücreti SMS ile yapılması durumunda ise 9 lira olarak hattınızdan tahsil edilecektir.

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı