Kredi Notu

Kredi Notu Sıfır Olan Biri Nasıl Kredi Kullanabilir ?

Kişinin kredi notunun hesaplanması için mutlaka 5 senelik zaman dilimi içerisinde bankacılık işlemleri arasında yer alan kredili işlemlerden yararlanması ya da kredi kartı müşterisi olması gerekir. Bu kriterleri taşımayan kişilerin ise kredi notu ortalaması sıfır olarak temel alınır. Yani bankalardan son 5 yıllık zaman dilimi içerisinde kredi ya da kredili mevduat hesabı kullanmayan ve kredi kartı olmayan kişilerin kredi notu ortalamaları hesaplanamaz. Bu durumda kişinin kredi notu sıfır olarak görülür. Peki, kredi notu sıfır olan biri nasıl kredi kullanabilir?

Genelde ilk kez kredi kullanmak isteyen kişilerin yaşadıkları bu sıkıntı “acil para lazım” diyen kişilerin önüne çıkan en büyük engeldir. Sıfır kredi notu ortalaması olan bir kişinin kredi kullanması kesinlikle mümkün değildir. Bu durumda kişi öncelikle kredi notunu yükseltme teknikleri kullanarak notunu kredi kullanabilir seviyesine yükseltmeye çalışmalıdır. Bunun için atmanız gereken ilk adım hemen en yakın banka şubesini ziyaret ederek kendinize bir hesap açtırmak olmalıdır. Hesabınız için bankamatik kartı başvurusunda bulunarak bu kartı tüm alışverişlerinizde kullanmanız çok önemlidir.

Elinizdeki tüm nakit paranızı düzenli olarak hesabınıza yatırmanız yani tüm gelirinizi hesabınıza yansıtın. Harcamalarınızı da tutarı ne olursa olsun bu hesaptan yapın. Hesabınıza düzenli ödeme talimatlarınızı verin ve faturalar, kira, okul taksiti gibi tüm düzenli ödemeleri gününü asla aksatmadan bu hesap üzerinden ödeyin. Ara ara hesabınıza para yatırın ve birkaç gün sonra bu para ile birebir aynı olmayan tutarda para çekin. Bunları gerçekleştirmeniz durumunda banka ilk olarak kredili mevduat hesabı açarak sizi deneyecektir. Bu hesaptan da sık sık para çekin ve mutlaka ödemelerini gecikmeye düşmeden gerçekleştirin.

Daha sonra banka ikinci olumlu adım olarak size düşük limitli bir kredi kartı verecektir. Bu kredi kartının limitini sonuna kadar harcayın ve yine mutlaka kredi kartı son ödeme tarihi geçirmeden borcunuzu düzenli olarak ödeyin. Yaklaşık 6 ay içinde bunlara uymanız durumunda kredi notu güncellemesi ile kredi notunuz kredi kullanabilecek seviyeye çekilecektir.

Kredilerle alakalı tüm yararlı içeriklerimizi görmek için lütfen buraya tıklayın.

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı