Ticaret

Mobil Pos Ücretleri ve Fiyatları Ne Kadar ?

Mobil POS cihazı, ülkemizde en sık kullanılan ve üye işyerleri tarafından en fazla tercih edilen ödeme cihazlarından biridir. Özellikle sipariş usulü çalışan işyerlerinde mobil POS kullanımı daha fazladır. Nakit akışının bireyler arasında azalması ve ödemelerde daha çok kredi kartı ve hesap kartı gibi alternatif dağıtım araçlarının kullanılması, ürün ve hizmet satışı yapan firmaların mobil POS cihazlarına olan ilgisini arttırmıştır. Restoranlar, kafeler, lokantalar, bu bağlamda mobil POS cihazı kullanımında ilk sıralarda yer almaktadır. Diğer firmalar ise pazarlama ağını genişletmek adına mobil POS cihazı kullanmayı tercih ederler. Özellikle farklı illere ve ilçelere toptan satış yapan firmaların bu noktada mobil ya da başka bir ifade ile GSM POS cihazına ihtiyaç duydukları aşikâr.

Tıpkı  diğer POS cihazlarında olduğu gibi mobil POS cihazlarından da bir takım ücretler talep edilmektedir. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki bu cihazlar operatör servisleri aracılığı ile çalışmakta ve genel merkez ile kurulan bağlantı, bizzat operatör firmaları tarafından sağlanmaktadır. Dolaysıyla aylık operatör kullanımından kaynaklı bir ücretten söz etmemiz mümkün. Mobil Pos ücretleri, ilk olarak operatör hat ücreti ile başlar ve akabinde bankanın aldığı diğer masraf ve komisyonlarıyla devam eder. Bankaların birçoğu mobil POS ücretlerinin bir kısmını USD olarak tahsil etmektedir. Bankalar, genellikle 10 USD ile 30 USD arasında bir mobil POS ücreti alırlar. Mobil POS hat bedeli olarak da adlandırılan bu ücret, POS cihazı tahsis edildikten sonra alınmaya başlanır. Aylık, dönemlik ya da yıllık olarak alınması tamamen banka ile üye işyeri arasındaki anlaşmaya bağlıdır.

Mobil Pos Ücretleri
Mobil Pos Fiyatları Bankadan Bankaya Değişiyor mu ?

Mobil Pos Ücretleri Ne Kadar ?

Mobil POS hat ücreti dışında bankanın aldığı başka komisyon ve ücretler de mevcuttur. TL para cinsi üzerinden tahsil edilen bu ücretler ertesi gün komisyonu, mobil POS kira bedeli ve zarar yansıtan POS komisyonu adı altında alınmaktadır. Tüm masrafları göz önüne aldığımızda mobil POS cihazlarının sabit POS cihazlarına nazaran daha masraflı olduğunu görmekteyiz. Mobil (GSM) pos cihazları seyyar olarak da taşınabildiğinden bir takım avantajları beraberinde getirse de taşınabilir cihaza gerek duymayan işyerlerinin sabit POS cihazlarına yönelmesi daha mantıklı olacaktır.

Banka tarafından alınan mobil POS ücret ve komisyonları belirli müşterilere göre esneklik gösterebilmektedir. Kredili ya da mevduat bulundurma şeklinde çalışılan müşteriler, sürekli olarak çalıştıkları bankalardan daha uygun oran talep edebilirler. Bankalar, verimli müşterilerinden daha az masraf almakta ya da hiç almamaktadırlar. Özetle mobil POS ücretleri de müşteri verimliliğine göre şekillenmekte, diyebiliriz.

Mobil Pos Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Mobil POS başvurusu yapmak için POS cihazını kullanmak istediğiniz bankaya doğrudan başvurabilirsiniz. Mobil POS başvuru belgelerini imzaladıktan sonra size tahsis edilen cihazı bir iki gün içerisinde kullanmaya başlamanız mümkün. Bunun için vergi levhası ve imza sirkülerinizin olması gerekir. (imza sirküleri yerine imza beyannamesi de geçerlidir)

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı