Kredi

Temel İhtiyaç Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Temel ihtiyaç kredisi kişilerin kısa vadeli olarak kullandığı ve var olan nakit ihtiyaçlarını karşılamak için tercih ettiği bir kredi türüdür. Kredi türlerinin içerisinde ticari, taşıt, konut ve ihtiyaç kredisi bulunur. İhtiyaç kredileri en yüksek batık oranı olan kredi türüdür. Bu batıklığın birçok sebebi olmak ile birlikte en büyük sebeplerinden bir tanesi de insanların kendilerine uygun olan ihtiyaç kredi türünü seçememelerinden kaynaklanmaktadır.

Aslına bakarsanız bankalar farklı analiz türleri ile kişilerin var olan gelirine göre en uygun vade ve tutar seçeneklerini hesaplayarak kişilere sunar. Ama ülkemizde var olan kayıt dışı gelirler ve bankanın sisteminde yer alan, kredi için talepte bulunan kişilerin de durumlarının çok iyi şekilde analiz edilmemesinden kaynaklı olarak, kullanılan ihtiyaç kredilerinin geri ödeme durumlarından farklı sıkıntılar yaşanmaktadır.

Ülkemizde var olan bankalar kredi kullanmak isteyen kişilerin gelir ve gider durumlarını çok iyi düzeyde analiz etmiyor. İnsanlar da çoğu zaman ödeme ile alakalı olan düzenlerini nasıl ayarlaması gerektiğini hiç bilmiyor. Bunların yanı sıra ihtiyaç kredisi ürün seçeneklerinin birçoğunda var olan diğer kredi türlerinin tam aksine teminat istenmiyor. Bu da batık oranının yükselmesini destekliyor.

İnsan olarak gelir ve gider düzeylerinin en doğru şekilde hesaplamasını yapmak gerekmektedir. Yoksa zaman içinde ödenmeyen kredi, kredi kartı vb. ürünler kredi sicilinde bozuklukların yaşanmasına sebep olur. Bu da sizlerin nakit ihtiyaçlarınızda kredi ya da kredi kartı kullanmanıza engel olacaktır.

Hatta kırmızı kalem yerseniz borçlarınızın tamamını kapatmak kaydıyla 5 sene boyunca bankacılık ürünlerinden yararlanmanız mümkün değildir. Sonrasında ise tamamen bankanın inisiyatifi doğrultusunda bankacılık ürünlerinden yararlanabilirsiniz. Ödemelerde zorluk yaşamamak adına temel ihtiyaç kredisi alırken dikkat edilmesi gerekenler ve hangi hesaplamaları yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Bu detaylar içinde dikkat edilmesi gerekenler;

Aylık kredi ödeme tutarınızı ne kadar ödeyebilirim mantığı ile hesaplayın.  Bunun için kredinin vadesini ve tutarını da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Kendiniz için çekebileceğiniz en yüksek tutarı hesaplamanız gerekir. Kredi süresince karşınıza çıkacak olan tüm masrafları hesaplayın.

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı