Kredi

Temel İhtiyaç Kredisi Öğrenciye Çıkar Mı ?

Bu yazımızda son dönemde bankaların Korona virüsünün oluşturduğu zor ekonomik şartlardan dolayı dağıttığı Temel İhtiyaç Kredisi öğrenciye çıkar mı sorusunu cevaplayacağız. Öğrenciler ve veliler tarafından çok merak edilen bu sorunun cevabına gelin hep beraber bakalım.

Bankalar verdiği kredileri alacak kişilerin bir takım şartları sağlaması gerektiğini öngörmekte ve kurallarını ona göre belirlemektedir. Kredi alacak kişilerin yaşı, eğitim durumu, çalışıyor ise maaşı, çalışmıyor ise ailenin veya o kişiye kefil olan kişinin maaşı, kefil ve kredi çeken kişinin daha önceki banka deneyimleri, kredi puanı gibi bilgiler önemli olmakta ve bu tür bilgiler kredi çeken kişiye sorulan ilk bilgilerin arasında yer almaktadır. Genelde birçok kişiye kredi rahatlıkla çıkmaktadır ancak kredinin çıkmaması yada verilen kredinin düşük olmasının nedenleri arasında daha önce ödenmeyen banka kredisi ya da kişinin gelirinin düşük olması görülebilmektedir.

18 yaşını dolduran kişiler ve herhangi bir eğitim kurumunda okuyan kişiler kredi almaya hak kazanırlar. Ancak krediyi verme ve onaylama görevleri tamamen bankanın insiyatifine kalmış olan bir durumdur. Çünkü genelde öğrenciler çalışmamakta ve mevcut ücretlerini ailelerinden kazanmaktadırlar. Bazı öğrenciler ise part time çalıştıkları için düzenli bir ücret kazandıklarını bankalara gösteremedikleri için kredi alırken sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Tüm bu detayları bir kenara bıraktığımızda ise genel olarak birçok bankanın öğrencileri müşteri olarak gördüğü ve onlara özel olarak hazırladığı bir takım hizmetlerin olduğu görülmektedir.

Öğrencilerden hangi bilgiler ve belgeler istenmektedir?

Bankaların öğrencinin kredi başvurusuna karşın istediği bir takım bilgi ve belgeler bulunmaktadır. Bu bilgiler ve belgeler arasında gelir beyanı, yakın bir zamana ait güncel sigorta bilgileri, kredi notunuzu gösteren belge, gayrimenkul veya diğer mal varlığınıza ait belgeler yer almaktadır. Öğrencilerin kredi başvurularının değerlendirilmesi için genelde velileri ile birlikte gidilmesi gerekmektedir. İstenilen gayrimenkul de genelde ailenin sahip olduğu gayrimenkul veya araba ve türevi tarzda varlıklar olmaktadır.Kredi çekmenin bu kadar zor olduğu bir sistemin içerisinde ise öğrenciye kredi çıkar mı gibi düşünceler öğrencilerin ve velilerin aklına düşmektedir. Bu tür soruların olması gayet normal olmasına karşın bankaların çok sıkı bir politika işlemesi de gerekli bir vaziyettir.

Kredi çekiminde en önemli etken ve en çok dikkat edilmesi gereken nokta ise kredi başvurusunda bulunacak kişinin kredi notunun yüksek olmasıdır. Kredi notu yüksek olan kişiler rahatlık ile kredi çekebilir ve işlemlerini gerçekleştirebilir.

Son gelen bilgilere göre ve çevremizden edindiğimiz duyumlara göre yüksek oranla TEMEL İHTİYAÇ KREDİSİ ÖĞRENCİLERE ÇIKMAMAKTADIR.

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı