Ziraat Bankası

Ziraat Bankası Hekim Sorumluluk Sigortası

Ziraat Bankası hekim sorumluluk sigortası hekimler için oldukça avantajlı bir üründür. Her mesleğin icra edilişi beraberinde belirli bir risk ve sorumluluk getirmektedir. Son teknoloji ürünlerin ve tekniklerin kullanıldığı ve işlemler ve kurumun çıktılarının daha öncesinden tam olarak belirlenemediği sağlık hizmetleri de bünyesinde belirli riskler ve sorumluluklar getirmektedir. Hekimlerin üretmekte oldukları sağlık hizmetleri sırasında ortaya bir takım zararlar çıkabilmektedir. Ortaya çıkan bu zararlar nedeniyle zarar gören kimseler de hukuki kanallar vasıtasıyla tazminat talebinde bulunabilmekte ve bu bağlamda yargılama işlemlerini başlatabilmektedirler.

Hekimlerin bu gibi durumlarla karşı karşıya kalabilmeleri oldukça olağandır. Bu nedenle kendilerini Hekim Sorumluluk Sigortası ve benzeri sigortalar ile koruma altına alarak ortaya çıkabilecek olan tazminat davaları ve yargılama durumlarına karşı maddi açıdan koruma altına alabileceklerdir.

Ziraat Bankası Hekim Sorumluluk Sigortası Detayları

Ziraat Bankası Hekim Sorumluluk Sigortası 1219 sayılı kanunun ek 12. maddesinde belirtildiği üzere, serbest, kamu ya da özel sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışmakta olan tabipler, diş hekimleri ve uzmanlık mevzuatında belirtilen uzmanlık kriterlerini taşıyan hekimler, poliçede açık bir şekilde belirtilmiş faaliyetleri icra ederken ortaya çıkan zararlara karşı sigorta koruması altına alınmaktadır. Poliçede belirtilmiş olan faaliyetlerden dolayı, sözleşme tarihinden 10 yıl önceye kadar ve sözleşme süresi boyunca mesleki faaliyetlerden dolayı ortaya çıkan zararlar ve bu zararlardan dolayı karşı karşıya kalınan tazminat taleplerine karı koruma altına alınmaktadırlar. Hekimlerin tazminat davalarına karşı ne tutarlarda koruma altına alındığı da poliçede belirtilen limitler dahilinde sağlanmaktadır.

Hekimlerin bir aydan fazla süreden sigortasız kaldıkları dönemlerde kaynaklanan işlemlerden dolayı, sigortalı oldukları dönemlerde gerçekleştirilen ihbarlar için sigorta koruması bulunmamaktadır.

Teminatlar

Hekim Sorumluluk Sigortasının teminatları, 4 adet risk grubuna göre sınıflandırılmış ve her bir sınıf için sağlanacak olan teminat birbirinden farklılık göstermektedir.

Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası’ nda, her bir ayrı olay için ödenecek en fazla teminat tutarı aşağıda aktarılmaktadır. Her bir durumda, sigortalı için sigorta kapsamında ödenecek olan tazminat miktarı 1.800.000’ i geçemeyecektir.

  1. Risk grubu için belirlenen teminat limiti 200 bin TL’ dir.
  2. Risk grubu için belirlenen teminat limiti 400 bin TL’ dir.
  3. Risk grubu için belirlenen teminat limiti 600 bin TL’ dir.
  4. Risk grubu için belirlenen teminat limiti 800 bin TL’ dir.

Yukarıda belirtilmekte olan teminat limitleri, maddi, manevi tazminatlar ve yargılama sırasında ortaya çıkan giderlerin tümü için geçerliliğini korumaktadır.

Başvuru Kanalları

Hekim Sorumluluk Sigortası’ na başvuruda bulunmak için en yakında bulunan Ziraat Bankası şubesine gitmek yeterli olacaktır. Sigortanın oluşturulması için poliçe şartlarının belirlenmesi ve sigorta için ödenecek olan primlerin belirlenmesi için görüşmeler gerçekleştirilebilecektir.

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı