Ziraat Bankası

Ziraat Bankası İskonto İştira Kredisi

Mal ve hizmet satışında, sunumunda bulunan ve finansal faaliyetlerde bulunan, alacak ve borçlanma ilişkisi içerisine giren kuruluşlar, sunulan ürün ve hizmetlerin karşılığı olarak nakit kullanımı, kredi kullanımı gibi yöntemlerle yerine getirebilmekle birlikte senet ya da çek gibi değerli evrakların keşide edilmesi ile de karşılık sunulabilmektedir. Senet ve çek gibi değerli evrakların ürün ve hizmetlerin karşılığı olarak verilmesi, ticari faaliyetlerle uğraşan kurumlar ve işletmeler için çoğu zaman kolay ve nakit karşılığının alınması çabuk olmaktadır. Fakat çek ve senet gibi değerli evrakların üzerinde yer alan vade tarihlerine bağlı olarak, değerli evrakların keşidecinin hesabından ya da kendisinden üzerinde yazılan değer kadar nakit karşılığının alınması biraz zaman alabilmektedir. Senet ve çek gibi değerli evrakların saklanması, nakde çevrilmesi gibi temel sorunların yanı sıra, işletmelerin nakit ihtiyaçlarının doğması karşılığında Ziraat Bankası’ndan alabilecek oldukları bir hizmet bulunmaktadır.

Ticari işlemler; mal ve hizmet sunumundan doğan alacaklılık ve borçluluk durumlarının belirtilmesi, değerli evrakların kullanımı ile yerine getirilebilmektedir. İşletmelerin nakit ihtiyaçlarının doğması halinde, vadesi dolmayan senetlerin ve çeklerin nakde dönüştürülmesinde İskonto – iştira kredileri kullanılabilmektedir. İştira ve iskonto kredisi olarak iki farklı kredi türünün benzer işlevleri olmasına karşın, bir noktada birbirlerinden ayrıldıklarını belirtmek gerekir. İştira kredisi, senedin ya da diğer değerli evrakların borçlularının iskonto işlemi gerçekleştirilen şehrin dışında ikamet ediyor olmaları temeline dayanmaktadır.

Ziraat Bankası İskonto Kredisi Özellikleri

Ticari işletmelerin nakit ihtiyaçlarını tez şekilde gidermeleri ve gereksinim duydukları finansmanı kısa süre içerisinde sağlamaları, gerçekleştirilecek olan yatırımlar için gerekli fonun oluşturulması, değerlendirilmesi gereken fırsatların kaçırılmaması, faturaların ya da borçların ödemesi ve faize kalmaması için önem arz etmektedir. İskonto ve iştira kredilerinin mantığı, banka nezdinde borçlu hesabı açılarak paranın peşin olarak bu hesaba yatırılması ve kurumun, işletmenin bu parayı kullanması temeline dayanmaktadır.

Vadesi daha gelmemiş ve keşideciden daha tahsil edilemeyecek durumda olan değerli evrakların kullanımı ile nakit ihtiyacının karşılanmasını sağlamaktadır. Bu şekilde, nakit ihtiyacı bulunan işletmeler, nakit ihtiyaçlarını karşılar; çeşitli avantajları değerlendirir ya da yerine getirmesi gereken ödemeleri tamamlar.

Ziraat İskonto ve İştira Kredisi

İskonto Kredisi’ ne konu olan değerli evrakların kaybolması ya da çalınması riskini de ortadan kaldırır. İskonto kredisi kullanımında işletmelerin bilançosuna kredi kullanılmış gibi kayıt yapılmaz ve işletmelere noter üzerinden hesap bildirimi yapılmaz. Bu açıdan işletmelerin vergi yükleri hafifler, bir sonraki yıla ait olan değerli evrakın tahsil edilmesi karşılığında vergi muafiyeti söz konusu olmaktadır.

İskonto – iştira edilecek olan senedin vadesi, keşide tarihi ile sınırlı durumdadır ve keşide tarihine en fazla 6 ay (180 gün) kalmış olan değerli evraklar; senetler ve çekler, iskonto – iştira işlemlerine konu olabilmektedir.

Bu kredilerin kullanılması durumunda sabit bir faiz oranı geçerli olmaktadır ve piyasanın dalgalı olduğu dönemlerde faiz oranlarında meydana gelen devasa değişimlerden etkilenmemektedir.

Vadesi Dolan Senetlerin Ödenmemesi Halinde

Nakit ihtiyacının karşılanması için değerli evrakların kullanıldığı bu kredilerde banka, kurumsal müşterileri için borçlu bir hesap oluşturmaktadır ve bu borçlu hesap, komisyon + faiz peşin olarak oluşturulmaktadır. Çeklerin ödenme tarihi gelmeden, bireylerin peşin olarak kredi kullanmaları sağlanır ve değerli evrakların vadesi geldiği zaman kullanılan kredi ve kredinin masraflarına karşılık olarak değerli evraklar kişilere geri verilir.

Çekin ya da senetlerin vadesinin dolması ve keşidecisinin, değerli evrakların üzerinde yazan tutarlar kadar ödemeyi yapmamaları halinde, bireylerin bu tutarları bankaya kendilerinin ödemek durumunda olmalarıdır. Ödeme gerçekleştirilemeyen değerli evrak için başka bir değerli evrak teminat olarak gösterilemez, aynı tutardaki başka bir değerli evrakla değişimi gerçekleştirilemez.

Ziraat Bankası İskonto İştira Kredisi Başvurusu

Ziraat Bankası’ nın sunmakta olduğu iskonto kredilerinden faydalanarak ellerindeki değerli evrakları kullanarak nakit ihtiyaçlarını gidermek ve finansman ihtiyacını karşılamak isteyen bireyler, Ziraat Bankası şubelerine başvuruda bulunacaklardır.

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı