Ziraat Bankası

Ziraat Bankası Kredi Garanti Fonu

Ziraat Bankası kredi garanti fonu son dönemde öne çıkan ürünlerden biri haline geldi. İşletmelerin faaliyetlerini sürdürmesi; üretmekte oldukları mal ve hizmetleri sürekli kılabilmeleri, kar edebilmeleri ve sürekliliklerini kazanabilmeleri için belirli oranlarda büyümeleri ve gelişmeleri gerekmektedir. Modern yöntemleri yakalayamayan ve gelişme göstermeyen işletmeler, zaman içerisinde küçülerek yok olacaktır. Bu gibi bir durumu hiçbir işletme ve girişimci istemediği için çeşitli ve alternatif yatırım yollarına gidilerek işletmelerin sürekliliği sağlanmaktadır.

İşletmelerin gerçekleştirmekte oldukları yatırımlar, genellikle kredi kullanımı şeklinde gerçekleşmektedir. İşletmenin ve gerçekleştirilecek olan yatırımın boyutuna bağlı olarak kullanılması gereken kredilerin tutarları da farklılık gösterebilmekte, kimi yatırımlar gerçekten yüksek haneleri görebilmektedir. İşte bu aşamada, bankalardan kredi alabilmek adına işletmelerin kendilerine teminat bulmaları gerekmektedir. Ziraat Bankası, işletmelerin kredi kullanımını kolaylaştırmak adına Kredi Garanti Fonu destekli krediler ile işletmelerin ihtiyaç duydukları finansmanları elde etmelerini kolaylaştırmaktadır.

Ziraat Bankası Kredi Garanti Fonundan Faydalanabilecek Olanlar

Öncelikle belirtmek gerekir ki bu kredilerden, yurt içinde faaliyet göstermekte olan KOBİ’ ler faydalanabilmektedir. KOBİ vasfına sahip olan, KOBİ kapsamına alınabilecek esnaf ve sanatkarlar, tarımsal işletmeler, serbest meslek mensupları ve çiftçiler, bu kredilerden faydalanabilmektedir.

KOBİ dışında kalan bazı işletmeler; hava yolu işletmeleri gemi inşa sanayi işletmeleri, seyahat acenteleri, ihracatçılar ve tanım kapsamına dahil olan diğer işletmeler de Kredi Garanti Fonu kefaleti ile Ziraat Bankası’ nın sunduğu kredilerden faydalanabilirler.

Ziraat Bankası Kredi Garanti Fonu Bilgileri
Ziraat Bankası Kredi Garanti Fonu Hakkında Türkiye’deki En Kapsamlı Yazı İçindesiniz !

Bu kredilerden faydalanabilecek olan, yukarıdaki nitelikleri taşıyan işletmelerin herhangi bir vergi ve SGK borcunun duruyor olmaması, bu borçların olması halinde yapılandırılmış ve yapılandırma işleminin bozulmadan ödemelere devam ediliyor olması gerekmektedir.

Kredi Garanti Fonu kefaletinden faydalanabilmek için şirketlerin takipte kredilerinin bulunmaması, başvuru tarihi itibariyle şirketin kendisinin ya da bağlı bulunduğu grup firmalarından birinin banka kayıtlarında iflas, iflas erteleme, konkordato, fesih kaydının bulunmaması, elde edilen risk merkezi verilerinden herhangi bir kredilerinin takipte görünmeye işletmeler faydalanabilecektir.

Kredi Garanti Fonu Teminatlı Kredi Özellikleri

Kredi Garanti Fonu’nun vermekte olduğu kefalet, kredi kullanan işletmenin türüne ve tipine göre değişmekle birlikte %80 %100 arasından değişme göstermektedir.

Faydalanılacak olan kefaletin limiti, kredi kullanacak olan işletmelerin KOBİ kapsamına alınıp alınmadığına göre de değişmektedir. KOBİ kapsamına dahil olan işletme ve işletme grupları için en fazla 10 milyon TL ve KOBİ dışında kalan işletme ve işletme grupları için 200 milyon TL teminat verilebilecek olup bu teminatlar, yararlanıcıların türüne göre değişmektedir.

Kredi Garanti Fonu teminatı ile gerçekleştirilmekte olan kredi başvuruları, Kredi Garanti Fonu ve ziraat Bankası’ nın ortaklaşa yapacak olduğu son bir değerlendirme sonrasında sonuçlandırılmaktadır.

Kredi Garanti Fonu Başvuru Kanalları

Kredi Garanti Fonu teminatından faydalanarak kredi kullanacak olan KOBİ’ler ve KOBİ kapsamı dışında kalan işletmeler, Ziraat Bankası şubelerine başvuru da bulunarak gerekli işlemleri başlatabilmektedirler.

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı