Ziraat Bankası

Ziraat Bankası Küçük Ekipman Kredileri 2020

Tarımsal üretim, bir ülkenin ekonomisinin temellerini oluşturmaktadır. Tarımsal üretimde kullanılan metotların ve araçların modernliği, tarımsal üretimden alınacak olan verim ve sonucun yüksek olmasını ve elde edilen kazancın da aynı oranda yüksek olmasını sağlamaktadır. Bölgesel ve ulusal ihtiyaçların karşılanmasının ardından, tüm insanların temel ihtiyaçları olan tarımsal ürünlerin, çıktıların uluslararası pazarlarda satışı ile ülkeye döviz girişi sağlanır ve tarımsal faaliyetlerden elde edilmekte olan kazançlar katlanarak devam eder.

Tarımsal alanda gerçekleştirilen faaliyetlerin, daha etkin ve verimli şekilde gerçekleştirilmesi ve mekanizasyon düzeyinin yükseltilmesi amacıyla Ziraat Bankası, Tarımsal Mekanizasyon Araçlarının Kredili Satışına Esas Deney ve Denetimlerle İlgili Tebliğ’ in açıklamalarını temel alarak kredi sunumunda bulunmaktadır. Sunulmakta olan krediler, Zirai Kredilendirme Belgesine sahip olan yeni ve kullanılmamış olan ürünlerin finansmanı için hem özel hem de tüzel kişiler tarafından kullanılabilmektedir.

Ziraat Bankası Küçük Ekipman Kredisi Özellikleri

Traktör, biçerdöver, kendi yürür hasat makineleri ve benzeri nitelikleri taşıyan tarımsal cihazların dışında kalan ve değerleri 25 bin TL’ ye kadar olan tarımsal ekipmanların finansmanında kullanılabilmektedir. Tarımsal mekanizasyon araçları satın alımında satış bedelinin tümüne kadar kredilendirme imkanı tanınmaktadır(KDV dahil).

Tarımsal faaliyetlerle uğraşan özel ve tüzel kişilerin kazançlarının artmakta olduğu hasat dönemleri, borçlarını ödeyebilmeleri için en uygun olan dönemlerdir. Bu kredinin, tarımsal faaliyetlerle uğraşan kişiler için en güzel yanlarından biri de taksit tarihlerinin, taksit tutarlarının hasat tarihlerine göre belirlenmesidir. Uygun vadelerle ve taksit tutarları ile kullandırılan krediler, kişilerin borçlarını ödemelerinde zor durumda kalmamalarını sağlamaktadır.

Gerekli tutulan şartlar sağlanıyorsa, kişiler imzaları karşılığında Ziraat Bankası şubelerinden, Küçük Ekipman Kredisi ürünlerinden faydalanabilecek ve gereksinim duydukları araçları satın almada finansman ihtiyaçlarını bu şekilde sağlayabileceklerdir.

Kredinin kullanılabilmesi için gerekli tutulan şartlar sağlanıyorsa ve kredi kullanımı için uygun alanlarda faaliyet gösteriliyorsa, yıllık olarak yayımlanan kararlarda yer alan kriterler taşınıyorsa, sübvansiyonlu krediler uygulamaları dahilinde, avantajlı faiz oranlarından faydalanılması mümkün olmaktadır.

Ziraat Bankası Küçük Ekipman Kredileri
Küçük Ekipman Kredisi Nasıl Alınır, Gereken Evraklar Nelerdir ?

Gerekli Evraklar

Küçük Ekipman Kredisi’ nden faydalanabilmek adına gerek duyulan evraklar, krediye başvuruda bulunan birimlerin özel kişi ya da tüzel kişi olmalarına göre değişiklik göstermektedir. Özel kişilerin kredi başvurusunda sunmaları gereken evraklar;

 • Nüfus cüzdanları,
 • Çiftçilik yaptıklarını kanıtlamaları bakımından Çiftçilik Belgesi –  Çiftçi Kayıt Sistemi Belgelerini Ziraat Bankası şubesine sunmaları zorunludur.
 • Tarımsal işletmelerin kanıtlar, belgeler nitelikteki evrakların sunumu; tapu kaydı ve tapu kontratı gibi belgeler.
 • Kredinin kullanımı karşılığında bankaya teminat olarak gösterilecek unsurlara ait belge(ruhsat ve tapu gibi belgeler)
 • Bilanço esasına dayalı olarak faaliyet göstermekte olan işletmelerin, son 3 yıla ait olan işletme bilançoları ve gelir tablolarının kredi başvurusu sırasında Ziraat Bankası şubesine sunulması, kredinin kullanılabilmesi için gerekli tutulmaktadır.

Tüzel kişiliği olan işletmelerin Küçük Ekipman Kredisinden faydalanabilmeleri adına sunmaları gereken bir takım evraklar bulunmaktadır;

 • Tabi oldukları Oda Kayıt Belgeleri,
 • Vergi levhaları,
 • Çiftçi Belgesi – Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi,
 • Tüzel kişiliğin ana sözleşmesinin yayımlanmış olduğu (değişiklik meydana geldiyse, değişikliğin de yayımlanmış olduğu) Ticaret Sicili Gazetesi
 • Tüzel kişiliği temsile yetkisi olan kişilerin temsil yetkisini bildiren noter onaylı imza örnekleri,
 • Yeni kurulmakta olan tüzel kişiliklerin kuruluş ve yıl sonuna ait olan, daha önce kurulmuş olanlarda da en az son 3 yıla ait olan bilanço ve gelir tabloları,
 • Kredinin kullanımına karşılık bankaya gösterilecek olan teminatlara dair belgeler(ruhsat ya da tapu gibi),

Tarım işletmesini belgeler, kanıtlar nitelikteki belgelerin sunumu( tapu kaydı, kira belgesi gibi belgeler), kredi kullanılabilmesi için gerekli tutulmaktadır.

Başvuru Kanalları

Küçük Ekipman Kredisi ve diğer tarımsal kredilerin başvurusunu gerçekleştirebilmek için özel ve tüzel kişilerin gereken şartları taşıyor olmaları ve gereken evraklarla birlikte bir Ziraat Bankası şubesine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında ne oranda kredi kullanabilecek oldukları ve kredi için uygulanacak olan faiz oranları belirlenecek ve bu şekilde kredi kullandırılacaktır.

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı