Ziraat Bankası

Ziraat Bankası Nakliye Aracı Kredileri [Tüm Ayrıntılar]

Tarımsal üretim faaliyetlerinde bulunmakta olan gerçek ve tüzel kişiler, faaliyetlerin devamı için bir takım araçlara ve imkanlara gereksinim duymaktadırlar. Bu imkanlar, üretimin gerçekleştirilmesi, sürdürülmesi, ürünlerin toplanması ve ulaştırması, depolanması aşamalarından herhangi birinde ya da tümünde kullanılan araçlar olabilmektedir. Üretimle alakalı olan tüm bu basamaklar arasında ulaştırma ile ilgili olan nakliye araçlarının temini, kimi zaman üretimin gerçekleştirilebilmesi, üretimin sürdürülebilmesi, hasat yapılması ve ürünlerin bir yerden başka bir yere ulaştırılması bakımından büyük önem taşımaktadır.

Nakliye imkanlarının dışarıdan sağlanması, bireylere ve işletmelere artan maliyetler getirmekte ve zaman içerisinde bu maliyet kalemleri büyük tutarlara ulaşabilmektedir. Son yıllarda filo kiralama fiyatlarında meydana gelen inanılmaz artış, bireylerin ve işletmelerin kendi nakliye araçlarını satın almaları ve kendi ulaşım imkanlarına sahip olmaları yönüne yönlendirmiştir. İşte bu noktada, finansman sağlamak bakımından Ziraat Bankası Nakliye Aracı Kredileri ürünleri, üreticiler için son derece avantajlı imkanlar sunmaktadır.

Nakliye Aracı Kredileri Özellikleri

Tarımsal üretim faaliyetlerini gerçekleştirmekte olan gerçek ve tüzel kişilerin makine, ekipman, tarımsal girdiler ve ürünler, canlı hayvanlar gibi üretimleri ile alakalı olan unsurların nakli için gerek duydukları nakliye araçlarının finansmanı, diğer tarımsal ihtiyaçların karşılanmasında olduğu gibi Ziraat Bankası’nın sunmakta olduğu krediler ve finansman fırsatları ile karşılanabilmektedir.

Tarımsal faaliyetlerle uğraşmakta olan gerçek ve tüzel kişilerin, canlı hayvan, tarımsal girdiler ve ürünleri, makine ve ekipmanların ve benzeri, üretimle alakalı olan birimlerin taşınması için sunulan Nakliye Aracı Kredileri, farklı ödeme periyotları ve uygun faiz oranları ile sunulmaktadır. Bu şekilde, üreticilerin kredi borçlarını ödeme güçleri olduğu zamana göre bu periyotların belirlenmesi mümkün olmakta ve borçlar kolaylıkla geri ödenebilmektedir.

Ziraat Nakliye Kredisi
Ziraat Bankası Nakliye Aracı Kredisi Nedir ve Nasıl Alınır ?

Nakliye Aracı Kredileri ürünlerinden faydalanabilmek adına tarımsal üretici olan gerçek ve tüzel kişilerin, Ziraat Bankası şubelerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvurularından önce, aşağıda aktarılacak olan evrakları tamamlamaları ve şartları taşıyor olmaları gerekmektedir.

Gerçek ve tüzel kişilere sunulacak olan kredilerin belirlenmesinde, bireylerin kredi notlarında olduğu gibi işletmelerin ve gerçek kişilerin finansal verilerine bakılacaktır. Gerçek ve tüzel kişilerin gelir tabloları ve bilançolarının incelenmesi ile bu birimlerin faydalanabilecek oldukları kredi tutarları oluşturulacak ve uygun ödeme koşulları ve farklı ödeme periyotları ile kredi kullandırımı gerçekleştirilecektir.

Nakliye Aracı Kredisi İçin Gerekli Olan Evraklar

Ziraat Bankası şubelerinden gerçek ve tüzel kişiler, tarımsal üretim faaliyetleri ile ilgili olan taşıma ve nakliye işlemlerinin gerçekleştirilmesi adına nakliye aracı satın alabileceklerdir. Bu kredilere başvuruda bulunmak için gerçek kişilerin nüfus cüzdanları, tarımsal işletmelerinin bankaya kanıtlanabilmesi için gerekli olan tapu kaydı ya da kira belgesi gibi belgeleri, Çiftçi Belgesi – Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi gibi belgelere ek, kredi karşılında bankaya verilecek olan teminatlara dair belgeleri (tapu belgesi ve benzeri) ve bilanço esasına dayalı olarak faaliyet gösteriliyorsa son 3 yıla ait olan bilanço ve gelir tablolarını toparlayıp bankaya kredi başvurusu sırasında sunmaları gerekmektedir.

Tüzel kişilerin nakliye aracı kredisi başvurusunda bulunurken sunmaları gereken evraklar biraz daha fazla olmakla birlikte, oda kayıt belgesi ve vergi levhası, çiftçi kayıt sistemi ve çiftçi belgesi gibi belgeler,

Tüzel kişiliğin kredi başvurusunda bulunurken temsil edildiği kişinin temsil yetkisinin kanıtlanabilmesi adına düzenlenmiş evraklar ve durumla ilgili noter onaylı olan imza örneklerinin sunumu,

Tarımsal işletmelerin bankaya kanıtlanabilmesi adına tapu belgesi ya da kira belgesi gibi belgelerin sunumu,

Kredinin kullanılmasına karşılık olarak bankaya verilecek olan teminatlara dair belgelerin sunumu gerekmektedir.

Ziraat Bankası ile alakalı diğer tüm makalelerimizi görmek için lütfen buraya tıklayın.

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı