Ziraat Bankası

Ziraat Bankası Tarımsal Mekanizasyon Kredileri

Ziraat Bankası tarımsal mekanizasyon kredisi son günlerde tarımla uğraşan kişiler tarafından en çok rağbet gören ürünlerden biri haline geldi. Tarımsal üretime yönelik, tarımı geliştirmek, tarımsal üretim ve üretim verimini arttırmaya yönelik olarak devlet ve özel sektör kurum ve kuruluşları tarafından çeşitli krediler ve destekler sunulmaktadır. Ziraat Bankası, tarımsal işletmelere ve özel kişilere yönelik olarak uygun koşullarda kredi sunan kurumlar arasında gelmektedir. Ziraat Bankası, Tarımsal Mekanizasyon Kredileri altında, tarımsal üretim faaliyetleri; hayvansal, bitkisel ve su ürünleri üretimi, avcılığı konularında uğraşan, faaliyet gösteren özel ve tüzel kişilere yönelik olarak işletme kapasiteleri ile orantılı şekilde kredi sunumunda bulunmaktadır. Tarımsal Mekanizasyon Kredileri kapsamında kullanılan krediler, yukarıda sayılan alanlarda, işletme faaliyetleri ile alakalı olan tarımsal mekanizasyon aletleri ve makinelerinin alımı için kullanılabilecektir.

Kullanılacak olan kredi, tarımsal işletmelerin kapasiteleri ile alakalı ve uyumlu şekilde biçerdöver, traktör; pamuk, zeytin, patates, badem, meyve hasat, toplama makineleri; çayır biçme, balyalama, süt sağım, silaj, süt soğutma tankı, yem karma ve karıştırma makinesi, kültivatör, patoz, mibzer, pulluk, suluk, yemlik, balık bulucu gibi cihaz ve makinelerin temininde ve finansmanında kullanılabilecektir.

Ziraat Bankası Tarımsal Mekanizasyon Kredisi Özellikleri

Tarımsal üretimde ve tarımsal üretimden alınan verimi geliştirmek için kullanılacak olan sıfır ve kullanılmamış tüm makine ve cihazların finansmanı ve ikinci el traktör, ikinci el kendi yürür tarım makinelerinin temini için bu krediler kullanılabilecektir.

Satın alınacak olan tarımsal araç ve cihazların, T. C. Tarım Bakanlığı’nın yayımlamış olduğu tebliğ gereğince; tarımsal mücadele araçları hariç; Zirai Kredilendirme Belgesi’ ne sahip olmaları, kredinin kullanılabilmesi için zorunlu tutulmaktadır. (T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Tarımsal Mekanizasyon Araçlarının Kredili Satışına Esas Deney ve Denetimlerle ilgili 2000/37 sayılı Tebliği)

Ziraat Bankası ile anlaşması bulunan firmalardan temin edilecek olan tarımsal mekanizasyon makine ve cihazların satın alınması halinde, kredinin vadesi sonuna kadar sabit faiz uygulamasına devam edilecektir.

Kredi kullanacak olan özel ve tüzel kişilerin, kredi kullanılacak yıl yayımlanan kriterleri sağlamaları halinde, sübvansiyonlu kredi uygulamalarından faydalanmaları ve düşük faiz oranları ile kredi kullanabilmeleri mümkün olmaktadır.

Gerekli Olan Belgeler

Ziraat Bankası’nın sunmakta olduğu tarımsal kredilerden faydalanacak olan özel ve tüzel kişilerin, banka tarafından belirlenen şartları taşıyor olmaları ve aşağıda belirtilen belgelere sahip olmaları gerekmektedir.

Özel kişiler için nüfus cüzdanı,

  • Çiftçilik ile uğraştıklarını kanıtlamaları bakımından Çiftçilik Belgesi – Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi,
  • Tarımsal işletmelerin var olduğunun kanıtlanması bakımından tapu kaydı, kira belgesi gibi belgeler,
  • Kredinin kullanılması bakımından gerekli tutulan teminatın bankaya bildirilmesi (tapu belgesi, ruhsat ve benzeri belgeler)
  • Bilanço esasına yönelik faaliyet göstermekte olan işletmeler için son 3 yıla ait olan bilanço ve gelir tablosunun kredi kullanılacak olan Ziraat Bankası şubesine sunulması gerekmektedir.
Ziraat Tarımsal Mekanizasyon Kredileri
Ziraat Bankası Tarımsal Mekanizasyon Kredisi Hakkında Türkiye’de yazılmış en iyi içeriktesiniz !

Tüzel kişilerin kredi başvurusunda bulunmaları halinde bankaya sunmaları gereken evraklar şu şekilde sıralanabilir;

  • Çiftçi Belgesi – Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi,
  • Tüzel kişilik ana sözleşmesinin yayımlanmış olduğu Ticaret Sicili Gazetesi ve varsa gerçekleştirilen değişikliklerin yayımlanmış olduğu örneği,
  • Oda kayıt belgesi ve vergi levhası,
  • Tarımsal işletmenin kanıtlandığı tapu kaydı, kira kontratı ve benzeri belgelerin sunumu,
  • Kredinin kullanımı karşılığı bankaya gösterilecek olan teminata dayalı belgeler( tapu belgeleri ve ruhsat ve benzeri gibi)
  • Tüzel kişiliği temsil etmeye görevli, yetkin kişilerin yetkilerini bildiren kararlar ve noter onaylı imza örneklerinin sunumu.

Ziraat Bankası şubelerinden Tarımsal kredilerden faydalanmak için gerekli olan evraklardır.

Başvuru Kanalları

Tarımsal Mekanizasyon Kredileri ve diğer tarımsal kredilerden faydalanabilmek için gerekli olan şartların sağlanması, evrakların bir dosya haline getirilmesi ve Ziraat Bankası şubelerine başvuruda bulunulması gerekmektedir. Özel kişiler bireysel olarak, tüzel kişiler de temsil yetkisi olan kişilerce kredi başvurusunda bulunabileceklerdir.

Eğer tarımla uğraşıyorsanız size yararlı bir içeriğimiz daha var. Ziraat Bankası Modern Basınçlı Sulama Kredileri hakkında bilgi almak isterseniz buradan hızlıca bilgi alabilirsiniz.

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı