Ziraat Bankası

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Nedir ve Nasıl Alınır ?

Bireyler ulaşımlarını artık oldukça yaygınlaşmış olan toplu taşıma araçları ile kolaylıkla sağlayabilmektedirler. Fakat kendi aracına sahip olmak, bireysel taşıtının konforunu taşımak isteyen kişiler, gerek birikimlerini kullanarak gerekse borç alarak sıfır ya da ikinci el olacak şekilde araç satın alabilmektedirler. Ziraat Bankası, araç satın alacak olan müşterilerine yönelik olarak “Taşıt Kredisi” sunmaktadır. Bu kredi ile ister sıfır kilometre olsun isterse 5 yaşına kadar olan araçlar için olsun kişiler, satın almayı istedikleri taşıtlar için finansman sağlayabileceklerdir. Ziraat Bankası Taşıt Kredisi’ nin detayları; kredinin avantajları, nasıl kullanılabilecek olduğu konusunda bilgiler, yazının devamında aktarılmaktadır.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Nedir ? Avantajları Nelerdir ? Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası müşterileri, taşıt almak istedikleri zaman gerek duydukları finansmanı, bankalarından taşıt kredisi adı altında hazırlanan kredi aracılığıyla sağlayabileceklerdir. Otomobil ihtiyacı olan ve satın alınacak olan otomobilin karşılığı olarak ödenecek paranın tamamının ya da bir kısmının bulunmaması durumunda kişiler, Ziraat Bankası’ nın sunmakta olduğu “Taşıt Kredisi” nden faydalanabileceklerdir. Kredinin kullanılması ile birlikte kişilere en uygun şekilde düzenlenecek olan vadelerde geri ödeme seçenekleri belirlenecek ve borcun geri ödenmesi başlatılacaktır.

Ziraat Bankası’ nın sunmakta olduğu bu kredi 48 aya kadar vadeyle sunulmaktadır. Satın alınacak olan taşıtın sıfır kilometre ya da 5 yaşına kadar ikinci el taşıt olması kredinin kullanılabilmesi için gereken şartlar arasında yer almaktadır.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Hakkında Önemli Bilgiler
Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Hesaplama

Hafif ticari araçların(minibüs, kamyonet, pick-up tarzı araçlar) satın alımı için de kullanılabilecek olduğu bu kredi, satın alınacak araçların ruhsatlarının şahsi olarak kaydedilmesi durumunda kullanılabilecektir. Diğer türlü, işletme üzerine kaydedilen ticari araçların satın alımında ticari kredilerin kullanılması mümkün olacaktır.

Kullanılacak olan kredi en fazla 48 aya kadar vadeyle sunulacaktır.

Ziraat Bankası, kredi sunumunda kendisinin güvence altına almak istediğinden dolayı kredi kullanılarak satın alınacak olan araca ipotek işlemi uygulayacaktır. Kredi borçlarının tamamının kapatılmasına kadar da bu ipotek işlemi araç üzerinde kalmaya devam edecektir. Kişiler, kredi borcunun devam ettiği süre boyunca araçlarını satamayacak ya da devredemeyeceklerdir.

Kredi kullanan kişiler kendileri için hayat sigortası ve araçları için de kasko yaptırmak durumundadırlar.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Nasıl Kullanılır ?

Her türlü kredide olduğu gibi taşıt kredisinin kullanılmasında da kredi başvurusunda bulunan kişilerin kredi notu ve gelirleri büyük rol oynamaktadır. Taşıt kredisi kullanacak olan kişilerin geçmiş finansal aktivitelerinin düzenli, ödemelerinin zamanında ve standart bir şekilde gerçekleştirilmiş olması durumunda kredi notları iyi seviyelerde olacaktır. Aynı şekilde düzenli bir gelire sahip olan ve bu gelirlerini bankaya kanıtlayabilen kişiler, taşıt kredisi başvurusunda bulunabileceklerdir.

Aşağıda, Ziraat Bankası Taşıt Kredisi başvurusunda kullanılacak olan evraklar aktarılmaktadır. Taşıt kredisi başvurusu çeşitli kanallar aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir. Bu kanallar; Ziraat Bankası çağrı merkezi, internet şubesi, Ziraat Bankası mobil uygulaması, web sitesi, ATM’ leri ve Ziraat Bankası şubeleri olmak üzere sıralanabilir.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi İçin Gereken Evraklar

Herhangi bir kanal vasıtasıyla taşıt kredisi başvurusunda bulunan kişilerin başvurularının onay alması halinde aşağıda yer alan evrakları tamamlamaları ve Ziraat Bankası şubelerine bireysel olarak gitmeleri gerekmektedir.

  • Kredi başvuru formu
  • Kredi başvurusunda bulunan kişilerin nüfus cüzdanı, pasaportu ya da sürücü belgelerinin fotokopisi
  • Kişilerin çalışma durumlarına bağlı olarak bankaya sunabilecek oldukları gelir belgesi

Serbest meslek çalışanları için mensup oldukları meslek kuruluşundan alınacak olan üyelik belgesi ve gerekli görülmesi halinde Ziraat Banaksı şubesi tarafından istenebilecek olan diğer belgelerdir.

Ziraat bankası hakkındaki diğer makalelerimiz için lütfen buraya tıklayın.

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı