Ziraat Bankası

Ziraat Bankası Transfer Taşıt Kredisi

Kişiler araç satın alırken bazı durumlarda yalnızca birikimlerini kullanırken birikimlerin yeterli gelmediği durumlarda bankaların sunmakta olduğu kredilerden, özellikle de taşıt kredilerinden faydalanmaktadırlar. Bankalardan kredi kullanarak araçlarını satın alan kişiler, bankaları ile sözleşme imzalayarak kredilerinin kendi hesaplarına yatmasını sağlarlar. Kredi sözleşmesinde, mevcut dönem içerisinde geçerli olan faiz oranları ve diğer masraflar belirtilmektedir. Piyasa koşulları doğal olarak dinamiktir, sürekli değişim içerisindedir. Faiz oranlarının düştüğü dönemlerde kredilere uygulanacak olan faiz oranları da düşürülecektir.

Ziraat Bankası Transfer Taşıt Kredisi’nin Avantajları

Genellikle konut kredilerinden aşina olunan kredi transferi, kişilerin bir banka sözleşme imzalayarak aldıkları kredi borcunu başka bir bankaya aktarmaları işlemine denmektedir. Ziraat Bankası, müşterilerinin diğer bankalardan kullanmış oldukları kredileri kendi bünyesine taşımalarına imkan sağlamaktadır. Taşıt kredisi kullanmış olan kişiler, Ziraat Bankası’ndan “Transfer Taşıt Kredisi” kullanarak diğer bankadaki taşıt kredi borçlarını kapatarak Ziraat Bankası’ na borçlarını ödemeye devam edebilirler.

Doğal olarak şu soru sorulabilir, “Bu işlemin amacı nedir?” ya da “Bundan ne çıkarım olacak?” gibi. Yukarıda da aktarıldığı gibi faiz oranlarının düştüğü zamanlarda, daha öncesinden kredi kullanılmış olan bankalar, müşterilerinin ödemekte oldukları kredi borçlarının faizlerini düşürme taraftarı olmazlar. Fakat Ziraat Bankası’ nın da içinde bulunduğu diğer bankalar, daha fazla müşteri çekmek ve kazanç sağlamak amacıyla kişilerin mevcut borçları için geçerli olan faiz oranlarından daha uygun faiz oranlarıyla kredi sunmaktadırlar. Bu şekilde kişiler, daha az faiz giderine katlanmış ve daha az masraf ödemiş olurlar.

Ziraat Bankası Transfer Taşıt Kredisi Bilgileri

Normal taşıt kredilerinde olduğu gibi transfer taşıt kredilerinde de bazı standartlar bulunmaktadır. Transfer taşıt kredisi kullanılacak olan aracın ya sıfır ya da en fazla 5 yaşında olması gerekmektedir.

Kullanılacak olan kredi en fazla 48 aya kadar vadelerle sunulmaktadır. Borcun transfer edildiği bankada zaten belirli bir oranda borç ödenmiş ise yine bu bankada yüksek vadelerden faydalanarak eskisine nazaran çok daha düşük vadelerle borç ödenmeye devam edilebilecektir.

Hafif ticari araçlar için de bu krediden faydalanılabilecektir. Hafif ticari araçlar içerisine kamyonet, minibüs, pick-up tarzı araçlar girmektedir. Bu araçların hususi ruhsatla satın alınması halinde bu kredilerden faydalanmak konusunda herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

Banka, kredi kullanılacak olan araç için rehin işlemi uygulayacaktır ve araçların üzerine ipotek koyacaktır. Kredinin bitimine kadar rehin işlemi devam edecek ve araçların başka birisine devredilmesi ya da satılması mümkün olmayacaktır.

Kredi taşıması yapacak olan kişilerin kendilerine hayat sigortası yaptırmaları ve araçları için de kasko yaptırmaları aranan şartlar arasında bulunmaktadır.

Ziraat Bankası Transfer Taşıt Kredisi İçin Gereken Belgeler

Transfer taşıt kredisi kullanacak olan kişiler de taşıt kredisi kullanımları sırasında bankalarına sunmuş oldukları evrakların benzerlerini Ziraat Bankası’ na sunmak durumundadırlar. Bu belgeler aşağıda sıralanmaktadır;

  • Kredi başvuru formu,
  • Kredi taşıyacak olan kişilerin nüfus cüzdanının, sürücü belgesinin ya da pasaportlarının fotokopisi,

Kişilerin çalıştıkları mesleklerine göre alınacak olan gelir belgeleri ile banka şubesi tarafından istenebilecek olan diğer belgeler sağlanarak kredi taşıma başvurusu yapılan şubeye iletilmelidir. Ziraat Bankası Transfer Taşıt Kredisi başvuruları yalnızca, bireysel olarak Ziraat Bankası şubelerine yapılabilmektedir.

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı