Ziraat Bankası

Ziraat Bankası Western Union Nedir ve Özellikleri Nelerdir ?

Ziraat Bankası’ndan Western Union aracılığıyla para gönderilebilmektedir. Yurt dışına para transferinde bulunacak olan ya da yurt dışından Türkiye’ deki Ziraat Bankası şubelerine para transferinde bulunacak olan kişiler Western Union hizmetlerinden faydalanabilmektedirler.

Western Union Nedir ?

Western Union, 1851 yılında Amerika’ da bir telgraf şirketi olarak hizmet hayatına başlamış olmasına rağmen günümüzde, neredeyse bütün ülkelere para transferi gerçekleştirilebilecek olan para transferi şirketidir. Özellikle ailesinden uzakta olan ve ailesine, yakınlarına para gönderecek olan kişilerin sıklıkla hizmet aldıkları bir şirkettir.

Dünya çapında bakıldığı zaman 200’ ün üzerinde ülke ve bölgede, ve 550 binden fazla noktada hizmet verdiği görülecektir. Türkiye’ den para gönderimi yapacak ve Türkiye’ ye para gönderimi yapacak olan kişiler; Euro, dolar ve TL üzerinden işlem yapabilmektedirler. Western Union’ un faaliyet göstermekte olduğu hemen hemen tüm ülkelerde Euro ve dolarla para gönderme işlemi yapılabilmektedir.

Ziraat Bankası ile Western Union Nasıl Kullanılır ?

Ziraat Bankası’ndan Western Union aracılığıyla para gönderecek olan kişiler, Ziraat Bankası şubesine giderek müşteri başvuru formu isimli belgeyi doldururlar. Bu formun doldurulmasından sonra gönderilecek olan para ve para transferi için ödenecek olan tutarın şube görevlisine teslim edilmesi gerekmektedir. Şube görevlileri, para gönderme işleminin tamamlanmasından sonra para gönderen kişilere “kontrol numarası yani MTCN” numarasının yazılı olduğu para gönderme formunun bir örneğini vereceklerdir.

Alıcı kişiler, çekecek oldukları paranın tutarını ve MTCN, kontrol numarasını bilmelidirler. Para gönderiminden sonra kontrol numarası ve gönderilen paranın karşı tarafa iletilmesi gerekmektedir.

Paranın gönderildiği kişiler, Western Union’ un işlem yapmakta olduğu herhangi bir ülkeden kendi isimlerine gelen parayı, kontrol numaraları ve kimlik bilgilerini paylaşarak sorun yaşamadan çekebileceklerdir.

Western Union’ın ülkeler arasında para göndermenin kolay ve güvenilir bir yolu olmasından dolayı insanlar kendi isimlerine de para gönderebilmektedirler. Şöyle ki, tatile çıkacak olan kişiler, cüzdanlarını, toplu paralarını ya da kredi kartlarını çaldırma riskine karşın kendi isimlerine para gönderip seyahat etmekte oldukları ülkelere varında buradaki Western Union ofislerinden paralarını alabilmektedirler. Para gönderim masrafını paralarını güvenle göndermek ve sorunsuz şekilde çekmek için ödemeye razı olan kişiler sıklıkla bu işlemi gerçekleştirmektedirler.

Western Union’den gelen parayı almak isteyen kişiler, para gönderiminde olduğu gibi kendilerine en yakında bulunan Ziraat Bankası şubesine giderek müşteri başvuru formunu doldururlar ve kimlik belgeleri ile şubedeki yetkili kişilere teslim ederler.

Yetkili kişiler, işlemlerini kontrol ettikten sonra gönderilmiş olan paraları kişilere ödeyeceklerdir. Paranın yetkili tarafından kişilere teslim edilmesi sırasında imzalanan para alma formunun bir kopyası parayı alan kişilere takdim edilecektir.

Western Union kullanılarak gerçekleştirilen para alma işlemi için bireylerin herhangi bir ücret ödemelerine gerek bulunmamaktadır. Ziraat Bankası müşterisi olan ya da olmayan herkes, Western Union kullanarak para gönderme ve para alma işlemi gerçekleştirebilecektir.

Ziraat Bankası Western Union Komisyonları ve Ücretleri Ne Kadardır ?

Ziraat Bankası Werstern Unionla yaptığı anlaşmada tutar aralığına bağlı olarak değişen bir komisyon belirlemektedir. Bunu da ülkeler ve paranın aciliyeti yani şimdi hemen gönderme(in minutes) veya ertesi gün(next day) olarak sınıflandırmaktadır. Bunlar çok teferruatlı olduğu için aşağıdaki resimden hepsini teker teker öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Western Union Ücretleri ve Masrafları Şeması

Ziraat Bankası Western Union Komisyonları

FinansTR

FinansTR, piyasada yaşanan son gelişmeleri paylaşmakla beraber borsa, forex, bankacılık, kredi ve kredi notları, ve kredi kartlarının tüm işlemleri gibi herkesi ilgilendiren konularla ilgili özgün ve işe yarar içerikler paylaşıyor.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı